Universal Audio - VOLT1 Audio Interface
Universal Audio - VOLT1 Audio Interface
- Desktop 1-in/2-out USB 2.0 audio interface with class-leading 24-bit/192 kHz audio conversion for Mac, PC, iPad, and iPhone
- Vintage Mic Preamp mode for recording voice or guitar with the rich, full sound of a classic UA tube preamp
- Includes an essential suite of audio and music software from Ableton, Melodyne, Virtual Drummer, Marshall, Ampeg, and more
- Studio-quality headphone amplifier for loud, clear monitoring
- USB bus powered to reduce cable clutter
- 48V phantom power for condenser microphones
- Direct Monitoring for latency-free recording
- Stylish, rugged construction built to withstand years of use
- 1-in/1-out MIDI connections
- USB-C to USB-A cable included
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
With the Universal Audio VOLT1 audio interface, YOU CAN:
Create classic-sounding music productions, livestreams, and podcasts on Mac, PC, iPad, and iPhone

Record your voice or guitar with rich, full sound using Vintage Mic Preamp mode


Produce with an essential suite of audio and music software from Ableton, Melodyne, Virtual Drummer, Marshall, Ampeg, and more

Build your desktop production studio around a stylish interface, built to withstand years of home and mobile recording

Record Yourself with Best-in-Class Audio Quality
From the team that brought you the game‑changing Apollo interface, Volt 1 delivers superior studio sound quality, with more character and tone than any USB interface in its class.
Capture a Classic Vocal with Vintage Mic Preamp Mode
Few sounds can compare to a vintage Universal Audio 610 tube preamp, as used to record everyone from Ray Charles to Van Halen. Volt 1 gives you the rich, full sound of this classic UA mic/line/instrument preamp, thanks to its built‑in tube emulation circuitry, a UA exclusive.Stay Inspired with a Curated Suite of Audio Software
Some audio interfaces give you a smattering of random audio apps. Not Volt. Instead, we put together a bundle of serious music production tools, virtual instruments, and plug‑ins from the industry's best.

Easy In, Easy Out
Volt 1 gives you simple 1-in/2-out audio connections. Just plug in a mic or instrument to the front panel. Then connect your speakers or headphones to monitor your audio with no latency. With Volt, you’ll be creating like a pro, fast.
iPad & iPhone Ready
Traveling light? Plug Volt 1 into your iPad or iPhone, and you can easily create beats and samples, record your band’s rehearsals, and edit songs anywhere.*
Capture Inspiration for Years to Come
Featuring rugged all-metal construction and sleek, vintage-inspired industrial design, Volt 1 elevates your production space with impeccable style, built to last decades. https://youtu.be/bRMoVt4zNOc| SYSTEM | |
| I/O Complement | |
| Microphone/Line/Instrument Preamp Inputs | Combo XLR/TRS |
| Volt 1 | One |
| Volt 2 | Two |
| Volt 176 | One |
| Volt 276 | Two |
| Volt 476 | Two |
| Additional Line Inputs (Volt 476 only) | Two |
| Line Outputs (Volt 476 only) | Four |
| Monitor Outputs | Two (one stereo pair) |
| Headphone Outputs | One stereo |
| USB | One USB 2.0 port (USB Type-C connector) |
| MIDI | In, Out (two 5-pin DIN connectors) |
| A/D – D/A Conversion | |
| Supported Sample Rates (kHz) | 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 |
| Bit Depth Per Sample | 24 |
| ANALOG I/O | |
| Mic, Line, Instrument Input(s) | |
| Vintage mode (all Volt models) | Selectable ON/OFF |
| 76 Compressor presets (176, 276, 476 only) | Selectable VOC, GTR, FAST, OFF |
| 76 Compressor preset times | Attack / Release times (approximate) |
| VOC | Attack 2 ms / Release 300 ms |
| GTR | Attack 1.5 ms / Release 700 ms |
| FAST | Attack 30 µs / Release 35 ms |
| Compression Ratio | 06:01 |
| Microphone Input(s) | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz, ±0.1 dB |
| Dynamic Range (A–weighted) | 112 dB |
| Total Harmonic Distortion + Noise | -103 dB (0.0007 %) |
| (1 kHz @ -1 dBFS) | |
| Equivalent Input Noise (150 Ohms, A-weighted) | -127 dBu |
| Maximum Input Level | 9 dBu |
| Input Impedance | 3 Kilohms |
| Available Gain | 55 dB |
| Phantom Power | +48V (switchable) |
| Connector Type | XLR Female, pin 2 positive |
| Instrument Input(s) | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz, ±0.05 dB |
| Dynamic Range (A–weighted) | 111 dB |
| Total Harmonic Distortion + Noise | -84 dB (0.006 %) |
| (1 kHz @ -1 dBFS) | |
| Maximum Input Level | 12.5 dBu |
| Input Impedance | 1 Megohms |
| Gain Range | 55 dB |
| Connector Type | ¼” TS unbalanced |
| Line Input(s) | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz, ±0.05 dB |
| Dynamic Range (A–weighted) | 111 dB |
| Total Harmonic Distortion + Noise | -102 dB (0.0008 %) |
| (1 kHz @ -1 dBFS) | |
| Maximum Input Level | 22 dBu |
| Input Impedance | 15 Kilohms |
| Gain Range | 55 dB |
| Connector Type | ¼” TRS balanced or TS unbalanced |
| Line Inputs 3-4 (Volt 476 only) | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz, ±0.05 dB |
| Dynamic Range (A–weighted) | 113 dB |
| Total Harmonic Distortion + Noise | -105 dB (0.0006 %) |
| (1 kHz @ -1 dBFS) | |
| Maximum Input Level | 18 dBu |
| Input Impedance | 10 Kilohms |
| Connector Type | ¼” TRS balanced or TS unbalanced |
| Monitor & 476 Line Outputs | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz, ±0.1 dB |
| Dynamic Range (A–weighted) | 110 dB |
| Total Harmonic Distortion + Noise | -102.5 dB (0.00075%) |
| (1 kHz @ -1 dBFS) | |
| Maximum Output Level | 15 dBu |
| Output Impedance | 100 Ohms |
| Connector Type | ¼” TRS balanced or TS unbalanced |
| Stereo Headphone Outputs | |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz, ±0.1 dB |
| Dynamic Range (100K load, A-weighted) | 110 dB |
| Total Harmonic Distortion + Noise | -100 dB (0.001%) |
| (1 kHz @ -1 dBFS, 300 Ohms) | |
| Maximum Output Power into 32 Ohms | 84 mW per channel |
| Maximum Output Power into 300 Ohms | 22 mW per channel |
| Maximum Output Power into 600 Ohms | 12 mW per channel |
| Connector Type | ¼” TRS Stereo |
| ELECTRICAL | |
| External DC Power Input | Barrel, female, 5.5mm OD, 2.1mm ID, |
| IEC 60130-10 Type A | |
| Power Supply, Electrical Requirements | +5VDC, Center Positive (+) |
| Power Consumption | |
| Volt 1 | 2.8W maximum, 1.9W typical |
| Volt 2 | 4.2W maximum, 2.5W typical |
| Volt 176 | 3.2W maximum, 2.3W typical |
| Volt 276 | 5W maximum, 3.5W typical |
| Volt 476 | 6.7W maximum, 4.9W typical |
| ENVIRONMENTAL | |
| Ambient Temperature Range | 32° to 104° F (0° to 40° C) |
| MECHANICAL | |
| Dimensions | |
| Chassis (including knobs and protrusions) | Width x Depth x Height |
| Volt 1 | 5.7 x 5.1 x 2.0 in (14,5 x 13,0 x 5,0 cm) |
| Volt 2 | 6.9 x 5.1 x 2.1 in (17,4 x 13,0 x 5,3 cm) |
| Volt 176 | 5.9 x 5.1 x 2.6 in (15,0 x 13,0 x 6,5 cm) |
| Volt 276 | 7.3 x 4.7 x 2.7 in (18,4 x 11,9 x 6,7 cm) |
| Volt 476 | 8.4 x 5.2 x 2.6 in (21,2 x 13,2 x 6,6 cm) |
| Shipping Box | Width x Depth x Height |
| Volt 1 | 7.8 x 6.9 x 3.7 in (1,9 x 17,5 x 9,5 cm) |
| Volt 2 | 9.0 x 6.9 x 3.7 in (22,8 x 17,5 x 9,4 cm) |
| Volt 176 | 8.1 x 7.1 x 4.2 in (20,6 x 18,2 x 10,6 cm) |
| Volt 276 | 9.5 x 6.9 x 4.0 in (24,1 x 17,5 x 10,2 cm) |
| Volt 476 | 9.5 x 6.9 x 5.2 in (24,1 x 17,5 x 13,3 cm) |
| Weight | |
| Shipping Weight (with box & accessories) | |
| Volt 1 | 1.9 lbs (0.9 kg) |
| Volt 2 | 2.2 lbs (1.0 kg) |
| Volt 176 | 2.2 lbs (1.0 kg) |
| Volt 276 | 2.6 lbs (1.2 kg) |
| Volt 476 | 3.5 lbs (1.6 kg) |
| Weight (bare unit) | |
| Volt 1 | 1.2 lbs (0.55 kg) |
| Volt 2 | 1.4 lbs (0.65 kg) |
| Volt 176 | 1.4 lbs (0.65 kg) |
| Volt 276 | 1.8 lbs (0.79 kg) |
| Volt 476 | 2.0 lbs (0.92 kg) |
| Package Contents | |
| Volt Audio Interface Unit | |
| USB Type-A to Type-C cable | |
| USB Type-A to DC Barrel cable (except Volt 476) | |
| External Power Supply Unit with AC adapter kit (Volt 476 only) | |
Universal Audio
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Universal Audio is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Universal Audio instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of universal audio recording & studio — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

