Fender - '64 Custom Deluxe Reverb Guitar Amp #8180000000
Quintessential Fender Tone
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Features
- Hand-wired AB763 circuit with Bright and Normal channels; Fender Vintage Blue tone capacitors
- Tube-driven spring reverb and tremolo on both channels
- Four 12AX7 and two 12AT7 preamp tubes; 5AR4/GZ34 rectifier tube; matched pair of 6V6 output tubes
- 20 watts output power; 12" Jensen C-12Q speaker
- Solid pine cabinet with extra-heavy textured vinyl covering and lightly aged silver grille cloth
- Includes footswitch and amp cover
https://www.youtube.com/watch?v=k_WEluSxI1s
Highlights
Hand-Wired Circuitry
This amplifier's circuitry is all hand-wired by an actual person at a workbench, just like the legendary Fender guitar amps of the 1950s and '60s that defined the essence of pure tone and power.Classic Fender Reverb and Tremolo
In a slight departure from the design of the original model, this amp offers luscious spring reverb and rich, pulsating tube-biased tremolo effects on both channels. It's capable of creating incredible ambient sounds ranging from subtle to stupendous with the distinctly pure tone only a Fender amp can offer.Vintage Design
Hearkening back to classic Fender amp design of the '50s and '60s, this amp's lightweight solid pine construction makes for a more resonant and "musical" cabinet. When combined with the Jensen C12Q speaker, this amp sings with the same vintage chime and sparkle that made the originals so revered.
Accessories |
|
| Footswitch | 2-Button Vintage Style (Reverb On/Off, Vibrato On/Off), P/N: 0994058000 (Included) |
| Included Accessories | Includes two-button vintage footswitch and fitted cover. |
Electronics |
|
| Voltage | 120V |
| Wattage | 20 Watts |
| Controls | Normal Channel: Volume, Treble, Bass; Bright Channel: Volume, Treble, Bass, Reverb; Vibrato: Speed, Intensity |
| Channels | Two - (Normal and Bright) |
| Inputs | Four - (1/4", Two Bright and Two Normal) |
| Speaker Jack | 1/4" |
| Effects | Reverb, Tremolo |
Hardware |
|
| Cabinet Material | Lightweight Pine |
| Amplifier Covering | Black Textured Vinyl |
| Grille Cloth | Silver |
| Amplifier Jewel | Red Jewel |
| Front Panel | Black |
| Handle | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
Miscellaneous |
|
| Other Features | Hand-Wired circuitry |
| Legal Notice | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
Speakers |
|
| Speakers | One - 12" Jensen® C12Q |
| Total Impedance | 8 ohms minimum |
| Speaker Wattage | 35 Watts |
Tubes |
|
| Preamp Tubes | 3 x 12AX7, 2 x 12AT7 |
| Power Tubes | 2 x 6V6 |
| Rectifier | Tube (1 x 5AR4) |
Measurements |
|
| Height | 17.5" (44.5 cm) |
| Depth | 9.5" (24.13 cm) |
| Width | 24.5" (62.2 cm) |
| Weight | 38.2 lbs. (17.3 kg) |
Fender
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Fender is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Fender instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of fender guitar amps — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

