Twisted Wood Switchback Concert Ukulele - SW700C
Twisted Wood Switchback Concert Ukulele - SW700C
- Chrome die-cast closed-back tuners for precision tuning
- Solid koa top
- Bone nut and saddle for increased sustain
- Rosewood rosette
- Black celluloid binding
- Aquila® strings standard for tone and reliability
- Pinless bridge for greater down-pressure on the saddle
- Includes 7mm Twisted Wood padded gig bag
- Richlite fretboard
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Switchback Ukulele
Climbing to new heights, the Switchback offers unrivalled beauty and a mountainous tone. Crafted with a solid Koa top, this ukulele offers a new perspective on the most iconic ukulele tonewood. Chosen for its enviable brightness and attack, Koa has the ability to become increasingly rich and resonant over time, revealing a soaring midrange and unparalleled tonal quality. With its highly figured aesthetic, the Switchback’s interlocked golden luster collides with a wooden rosette and a steep, swooping cutaway. Both visually impressive and acoustically stunning, the Switchback uniquely combines a classic tonewood with innovative design, creating a truly exceptional experience. https://youtu.be/P5tGA7vXCs4| Soprano (SW700S) | |
| Scale Length | 13” (33cm) |
| Nut Width | 1.38” |
| Concert (SW700C) | |
| Scale Length | 15” (38cm) |
| Nut Width | 1.38” |
| Tenor (SW700T) | |
| Scale Length | 17” (43cm) |
| Nut Width | 1.49” |
| Specifications for all sizes | |
| Tuning | G4-C4-E4-A4 |
| Body shape | Twisted Wood Switchback Ukulele |
| Top | Solid Koa |
| Back & sides | Laminate koa |
| Neck | Mahogany Neck |
| Tuning machine | Chrome Machine Heads |
| Nut & saddles | Bone Nut & Saddle |
| Bridge | Purple Heart |
| Binding | Black Celluloid |
| Rosette | Rosewood |
| Bridge & Fretboard | Richlite |
| Strings | Aquila |
Twisted Wood Guitars
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Twisted Wood Guitars is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Twisted Wood Guitars instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of twisted wood guitars ukuleles — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

