Twisted Wood - Pioneer Concert Ukulele #PI-100C
Twisted Wood - Pioneer Concert Ukulele #PI-100C
- Chrome die-cast closed-back tuners for precision tuning
- Bone nut and saddle for increased sustain and tone
- Aquila® strings standard for tone and reliability
- Tie bridge for easy string changes
- Includes 7mm Twisted Wood padded gig bag
- Purple Heart wood fretboard
- Optional Carnyx Piezo Pickup
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Pioneer Ukulele
It’s easy to see why this is one of our most popular ukuleles. With an enviable tone and sustain, this series offers an exceptional choice for anyone looking to start playing the ukulele. Boasting a classic aesthetic and high-quality sound, the Pioneer is suited to any occasion- from campfire sing-a-longs to onstage performances. Available in soprano, concert, and tenor models, the Pioneer ukulele also includes a padded gig bag for increased protection and portability.https://www.youtube.com/watch?v=wkWj01y8JTQ
Tuners
Chrome die-cast tuners for precision tuning, with a closed-back for added resilience and reliability.Bone Nut & Saddle
Bone nut and saddle increases the instruments projection, sustain, and tone. Bone is the industry standard material for high quality ukuleles.Purpleheart Fretboard
The fretboard is constructed from Purpleheart- a long-grain and dense wood that offers a stunning sound and feel.Gigbag
The Pioneer comes with a 7mm padded gig bag for added portability and protection. Featuring backpack straps and a zipper front pocket, lets you take this ukulele anywhere!
Soprano |
|
| Scale Length | 13” (33cm) |
| Nut Width | 1.38” |
| Tuning | G4-C4-E4-A4 |
Concert |
|
| Scale Length | 15” (38cm) |
| Nut Width | 1.38” |
| Tuning | G4-C4-E4-A4 |
Tenor |
|
| Scale Length | 17” (43cm) |
| Nut Width | 1.49” |
| Tuning | G4-C4-E4-A4 |
Specifications: |
|
| Body shape | Twisted Wood Pioneer Ukulele |
| Top | Laminate Sapele |
| Back & sides | Laminate Sapele |
| Neck | Mahogany Neck |
| Tuning machine | Chrome Machine Heads |
| Nut & saddles | Bone Nut & Saddle |
| Bridge pins | None |
| Binding | Natural |
| Rosette | Classic |
| Bridge & Fretboard | Purple Heart |
| Strings | Aquila |
Twisted Wood Guitars
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Twisted Wood Guitars is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Twisted Wood Guitars instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of twisted wood guitars ukuleles — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

