Twisted Wood Koa 2.0 Concert Ukulele - KO2000C
Twisted Wood Koa 2.0 Concert Ukulele - KO2000C
- Ebony fingerboard and bridge
- Stunning high gloss finish
- Abalone Binding
- Bone nut and saddle for increased sustain
- Radius Fingerboard for player comfort
- Bridge pins for easy string changes
- Strap Buttons for safety and comfort
- Carbon support rod for increased neck stability
- Beautiful 4A all solid Koa body for a traditional look and rich tone
- D’Addario® Fluorocarbone strings increase overall tone
- Gold geared open back tuners for precision tuning
- Includes 35mm Twisted Wood padded gig bag
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Koa 2.0 Ukulele
Making strides in innovation and design, the KOA 2.0 is ready to leap beyond the pinnacle of ukulele construction. Placing it’s all solid 4A Koa tonewood at centerstage, this instrument evokes extraordinary tone from premium materials, resulting in an instrument that is both visually and sonically awe-inspiring. Designed to evolve alongside the player, the KOA 2.0 is capable of expansive resonance and an enduring sustain that will astonish both players and listeners. This acoustic depth is punctuated with an exclusive build quality, featuring picturesque Abalone binding and an artful rosewood back strip. The KOA 2.0 is the instrument of choice for any player looking to reach the summit of ukulele performance. https://youtu.be/H5pp3kHSCdU| Concert (KO2000C) | |
| Scale Length | 15” (38cm) |
| Nut Width | 1.38” |
| Tenor (KO2000T) | |
| Scale Length | 17” (43cm) |
| Nut Width | 1.49” |
| Specifications for both Tenor and Concert | |
| Tuning | G4-C4-E4-A4 |
| Body shape | Twisted Wood Koa Ukulele |
| Top | Solid 4A Koa |
| Back & sides | Solid 4A Koa |
| Neck | Mahogany Neck |
| Tuning machine | Black Machine Heads |
| Nut & saddles | Bone Nut & Saddle |
| Bridge pins | Black |
| Binding | Abalone |
| Rosette | Abalone |
| Bridge & Fretboard | Ebony Bridge & Fretboard |
| Strings | Fluorocarbon |
Twisted Wood Guitars
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Twisted Wood Guitars is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Twisted Wood Guitars instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of twisted wood guitars ukuleles — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

