Squier - Sonic Precision Bass - Black - 0373900506
Squier - Sonic Precision Bass - Black - 0373900506
The Squier Sonic™ Precision Bass® is ready to launch any musical adventure into warp speed, offering iconic Fender® style and inspiring tone for players at any stage. This P Bass® sports a slim and inviting “C”-shaped neck profile with a narrow 1.5" nut width and a thin, lightweight body for optimal playing comfort while a Squier® split single-coil pickup delivers punchy bass tone. Further details of this model include a 4-saddle hardtail bridge for precise intonation adjustment, open-gear tuning machines for smooth, accurate tuning and durable chrome-plated hardware that is sure to catch the spotlight.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FEATURES
- Thin and lightweight body
- Squier split single-coil pickup
- 4-saddle hardtail bridge
- Open-gear tuning machines
- Chrome hardware
NARROW NUT WIDTH
A narrow 1.5" nut width provides optimal playability and hand comfort for hours of enjoyment.SQUIER SPLIT SINGLE-COIL PICKUP
Voiced in-house at Fender, this Squier split single-coil pickup produces fat, articulate tone for a wide variety of styles.OPEN-GEAR TUNING MACHINES
These vintage-style tuning machines have a classic look and provide smooth, accurate tuning.| BODY | |
| Body Material | Poplar |
| Body Shape | Precision Bass® |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| ELECTRONICS | |
| Neck Pickup | Ceramic Split Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | None |
| Configuration | Split Single-Coil |
| HARDWARE | |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| MISCELLANEOUS | |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Legal Notice | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| NECK | |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
Squier
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Squier is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Squier instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of squier bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

