Squier - Mini P Bass - Dakota Red #0370127554
Squier - Mini P Bass - Dakota Red #0370127554
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Mini Precision Bass®
Features
- 100% Designed by Fender
- Thin and lightweight body
- Short-scale neck
- Split single-coil Precision Bass pickup
- Sealed die-cast tuning machines
Squier Split Single-coil Pickup
For fat, punchy tone, this instrument features a split single-coil pickup.Thin and Lightweight Body
This model features a thin body, which reduces weight and increases comfort.Sealed Die-cast Tuning Machines
Sealed die-cast tuning machines provide reliable tuning stability with smooth gear action.
Accessories |
|
| Recommened Gig Bag | FE1225 Electric Guitar Gig Bag, P/N 0991612406 (Not Included) |
Body |
|
| Body | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Material | Poplar |
| Body Shape | Mini Precision Bass® |
Electronics |
|
| Controls | Volume, Tone |
| Neck Pickup | Split Single-Coil Precision Bass® |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Switching | None |
General |
|
| Color | Dakota Red |
| Orientation | Right-Hand |
| Product Name | Mini Precision Bass®, Laurel Fingerboard, White Pickguard, Dakota Red |
| Series | Mini |
Hardware |
|
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Hardware Finish | Chrome |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Pickup Covers | Black |
| Strap Buttons | Standard |
| String Trees | Vintage-Style Disc |
| Strings | Nickel Plated Steel (.040-.095 Gauges) |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
Measurements |
|
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 28.6" (726 mm) |
Miscellaneous |
|
| Commodity Code | 9207901000 |
Neck |
|
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Truss Rod | Head Adjust |
Squier
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Squier is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Squier instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of squier bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

