Squier - Classic Vibe 70s Precision Bass - Black #0374520506
Squier - Classic Vibe 70s Precision Bass - Black #0374520506
A tribute to the 1970s evolution of the P Bass®, the Classic Vibe '70s Precision Bass embodies the aesthetics of the original and produces massive tone courtesy of its Fender-Designed alnico split-coil pickup.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Classic Vibe '70s Precision Bass®
A tribute to the 1970s evolution of the P Bass®, the Classic Vibe '70s Precision Bass embodies the aesthetics of the original and produces massive tone courtesy of its Fender-Designed alnico split-coil pickup. Player-friendly features include a slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets as well as a vintage-style bridge with threaded saddles. This throwback Squier model also features 1970s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1970s-era Precision Bass Models
- Fender-Designed alnico pickups
- Vintage-tint gloss neck finish
- Nickel-plated hardware
Accessories |
|
| Recommended Case | Classic Series Precision®/Jazz Bass® Wood Hardshell Case, P/N 0996166306 (Not Included) |
| Recommened Gig Bag | FB610 Electric Bass Gig Bag, P/N 0991422406 (Not Included) |
Body |
|
| Body | Nyatoh |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Material | Nyatoh |
| Body Shape | Precision Bass® |
Electronics |
|
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Neck Pickup | Fender® Designed Alnico Split Single-Coil |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Switching | None |
General |
|
| Color | Black |
| Orientation | Right-Hand |
| Product Name | Classic Vibe '70s Precision Bass®, Maple Fingerboard, Black |
| Series | Classic Vibe |
Hardware |
|
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Hardware Finish | Nickel |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Strap Buttons | Standard |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
Measurements |
|
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| Miscellaneous | |
| Commodity Code | 9207901000 |
Neck |
|
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Neck Binding | Black |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.685" (42.8 mm) |
| Position Inlays | Black Block |
| String Nut | Bone |
| Truss Rod | Head Adjust |
Squier
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Squier is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Squier instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of squier bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

