Sire - Marcus Miller Z7 4-String Mint
Blending Classic Elegance with Modern Performance
The higher-tier variant in the new Z series, Sire Z7 is made for players looking for groovy humbucker sound. It features an Edgeless™ neck with the most requested stainless steel frets to match different preferences while keeping up with comfort and playability.Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
EDGELESS™ FOR YOUR COMFORT
The fretboard edges of this guitar are meticulously rolled and smoothened to give you an upgraded neck feel and enhance your overall playing experience.SIRE PREMIUM J+MM PICKUP SET
Composed of Alnico and US-made coil pick up impressing a vintage bass sound and a split Jazz pickup reducing hum noise when used alone or combined.MARCUS HERITAGE-3 WITH MID FREQUENCY CONTROL
An active 3-Band preamp that includes volume/tone, blender, treble, bass, and middle frequency controls to attain any desired audio output of various players.SIRE Z-BASS BODY SHAPE
It is a new Sire bass body shape with rounded forearm contour inspired by an iconic '70s bass model with defined lower cutaway. Made from Swamp Ash for a natural finish preferred by pro players throughout history or Alder body material, it is figured to complement the look and sound requirements of both the traditional and modern players
https://www.youtube.com/watch?v=RZ8oLAedbg4
BODY |
|
| Body Material | Alder or Swamp Ash (NT) |
| Body Shape | Sire Z-Bass Shape |
| Body Color | NT (Natural), AWH (Antique White), BUR (Burgundy), MT (Mint), 3TS (3 Tone Sunburst) |
NECK |
|
| Neck Material | Roasted Maple (NT) or Hard Maple |
| Neck Shape | C-Shape |
| Scale | 34" |
| Fingerboard Material | Roasted Maple (NT) |
| or Hard Maple (MT, 3TS) | |
| or Ebony (BUR, AWH) | |
| Edgeless™ (Rolled Fretboard Edges) | |
| Fingerboard Radius | 12" |
| Frets | 2.7 mm Medium Jumbo, 22 Stainless Frets |
| String Nut | Bone Nut, 42 mm Width |
| Inlay | White Dot (Rosewood FB) or Black Dot (Maple FB) |
| Neck Joint | Five Bolt Steel Plate |
ELECTRONICS |
|
| Pickups | Sire Premium J+MM Pickup set |
| Preamp | Marcus Heritage-3 with Middle Frequency Control |
| Controls | Volume/Tone, Blender, Treble, Middle/Freq, Bass |
| Knobs | Aluminum Knob sets |
HARDWARE |
|
| Bridge | Sire Premium MM Bridge |
| Tuning Gear | Premium Open Gear |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pick guard | Black 3ply (NT, AWH, BUR), Tortoise (3TS), Mint Green (MT) |
Sire
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Sire is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Sire instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of sire bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

