Sire - Marcus Miller V7 5 string Bass - Arctic White
Sire - Marcus Miller V7 5 string Bass - Arctic White
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
- Body Material : Swamp Ash / North American Alder
- Body Shape : New Marcus Miller Jazz Type
- Body Color : Alder Body – TS, AWH, BK, BMR | Ash Body – NT, TS, WB, BMR
- Neck Material : 1 Piece Hard Maple(Satin Finish)
- Neck Shape : C-Shape
- Scale : 34”
- Fingerboard (Rolled Edges) : Hard Maple(Swamp Ash) / Ebony(Alder)
- Fingerboard Radius : 9.5?
- Frets : 2.4 medium
- String Nut : 4 String – Natural Bone 38mm width / 5 String – Natural Bone 46mm width
- Binding : 1 ply Ivory
- Inlay : WH Pearloid Block
- Neck Joint : 4 Bolt Steel Square Plate
- Pickups : Marcus Super-J Revolution Set
- Electronics : Marcus Heritage-3 with Middle Frequency Control
- Controls : Volume / Tone(Dual Pot) | Pickup Blender | Treble | Middle / Middle Frequency (Dual Pot) | Bass, Mini Toggle(Active / Passive)
- Knobs : Plastic Jazz Type in Black
- Bridge : Marcus Miller Heavy Mass Standard
- Tuning Gear : Premium Open-Gear
- Hardware Finish : Chrome
- Pick guard : Ivory Pearl(Swamp Ash) / Tortoise(Alder)
BODY | |
| Body Style | Solid |
| Body Shape | J-Style |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
NECK | |
| Profile | Slim C |
| Scale Length | 34" |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184 mm) |
| Neck Material | Maple |
| Fret Count | 24 |
| Frets | Medium |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.89" (48 mm) |
| Inlays | Black Dot |
| Joint | Bolt-On (4-Bolt) |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | Sire Premium Single Coil |
| Neck Pickup | Sire Premium Single Coil |
| Pickup Configuration | JJ |
| Controls | Volume, Blend, Treble, Mid (with Mid Frequency Selector), Bass |
| Preamp | Sire Marcus Super Jazz 2-Band Active/Passive |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Chrome |
| Bridge | Sire Vintage Style with String-Through-Body |
| Tuning Machines | Sire Premium Open-Gear |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Control Knobs | Black Plastic |
GENERAL | |
| Color | Arctic White |
| Orientation | Right-Hand |
| Gig Bag | Included |
| Strings | 5-String Set |
Sire
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Sire is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Sire instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of sire bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

