Sire - Marcus Miller V7 4st 2nd Generation - Natural
Sire - Marcus Miller V7 4st 2nd Generation - Natural
This variant was discontinued due to a global imbalance in the supply of Swamp Ash wood in 2021. It was previously a flagship model and received a lot of love from consumers reintroducing it now as 'reissue'.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Reviving the Golden Era of Bass Craftsmanship
This variant was discontinued due to a global imbalance in the supply of Swamp Ash wood in 2021. It was previously a flagship model and received a lot of love from consumers reintroducing it now as 'reissue'.MARCUS HERITAGE-3 WITH MID FREQUENCY CONTROL
MARCUS MILLER SUPER-J REVOLUTION
POPLAR BURL VENEER (in selected colors)
BODY |
|
| Body Material | Swamp Ash (NT.S) |
| Swamp Ash + Poplar Burl Veneer (TS.S, TGR.S, TBK.S) | |
| Body Shape | Marcus Miller Jazz Shape |
| Body Color | NT.S (Natural Satin), TS.S (Tobacco Sunburst Satin), TGR.S (Transparent Green Satin), TBK.S (Transparent Black Satin) |
NECK |
|
| Neck Material | Hard Maple |
| Neck Shape | C-Shape |
| Scale | 34" |
| Fingerboard Material | Hard Maple Edgeless™ (Rolled Fretboard Edges) |
| Fingerboard Radius | 9.5" |
| Frets | 2.4 mm Medium, 20 Frets |
| String Nut | Bone Nut, 46mm Width |
| Inlay | White Pearloid Block |
| Neck Joint | Four Bolt Steel Plate |
ELECTRONICS |
|
| Pickup | Marcus Super-J Revolution Set Pickup set |
| Preamp | Marcus Heritage-3 with Middle Frequency Control |
| Controls | Volume/Tone, Blender, Treble, Middle/Freq, Bass |
| Knobs | Plastic Jazz Type Black |
HARDWARE |
|
| Bridge | New Marcus Heavymass II Bridge |
| Tuning Gear | Premium Open Gear |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pick guard | Ivory Pearloid 3 ply |
Sire
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Sire is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Sire instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of sire bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

