Sire - Marcus Miller V3 2nd Generation 4-String - Mahogany
Sire - Marcus Miller V3 2nd Generation 4-String - Mahogany
FINEST J BASS FOR ITS COST
The entry-level bass in the V series is about Versatility. Sire V3's meticulous combination of Marcus Miller-approved electronics, hardware, neck and body quality, and not to mention the rolled fretboard edges, surely makes it the finest model for its cost.Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FINEST J BASS FOR ITS COST
The entry-level bass in the V series is about Versatility. Sire V3's meticulous combination of Marcus Miller-approved electronics, hardware, neck and body quality, and not to mention the rolled fretboard edges, surely makes it the finest model for its cost.EDGELESS™ FOR YOUR COMFORT
The fretboard edges of this guitar are meticulously rolled and smoothened to give you an upgraded neck feel and enhance your overall playing experience.FINELY DETAILED HARDWARE AND DEFINED ELECTRONICS
Give the kind of feel and sound quality usually found in higher level models.MARCUS MILLER STANDARD-J REVOLUTION
Offers a high-res and clear sound from a US-made heavy formvar magnet wire that are hard to find in other introductory basses.MARCUS MILLER HERITAGE-3 PREAMP
Composed of a 3-band EQ and a switch allowing articulate tonal options from the active or classic passive modes.https://www.youtube.com/watch?v=rqugcRuNU3A
BODY |
|
| Body Material | Mahogany |
| Body Shape | New Marcus Miller Jazz Type |
| Body Color | BK (Black), TS (Tobacco Sunburst), AWH (Antique White), MA (Mahogany), ORG (Orange), SB (Sonic Blue), RED Satin (Red Satin), BK Satin (Black Satin) |
NECK |
|
| Neck Material | Canadian Hard maple |
| Neck Shape | C-Shape |
| Scale | 34" |
| Neck Joint | Four Bolt Steel Square Plate |
| Fingerboard | Rosewood, Edgeless™ (Rolled Fretboard Edges) |
| Fingerboard Radius | 9.5" |
| Frets | 2.4 Medium |
| String Nut | 4 String – Natural Bone 38mm width |
| Binding | None |
| Inlay | White Pearl Dot |
ELECTRONICS |
|
| Pickups | Marcus Standard J-Revolution Set |
| Preamp | Marcus Heritage- 3 with Middle Frequency Control |
| Controls | Volume/Tone (Dual Pot) | Pickup Blender | Treble | Middle/Middle Frequency (Dual Pot) | Bass, Mini Toggle (Active/Passive) |
HARDWARE |
|
| Knobs | Plastic Jazz Type in Black |
| Bridge | Marcus Standard Bass Bridge with Body Thru Hole |
| Tuning Gear | Standard Open Gear |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pick guard | 3 Ply Black/White/Black |
Sire
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Sire is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Sire instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of sire bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

