Sire - Marcus Miller V10 4 String Bass - Tobacco Sunburst
Sire - Marcus Miller V10 4 String Bass - Tobacco Sunburst
The premium J bass in the V series is charged with another level of detail, playability, and comfort-being the first Sire model that has the roasted maple neck. Added with classic aesthetics, Marcus-signature electronics, and full Hipshot hardware, the V10dx allows a superior playing experience. It comes with Sire official hard case.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
THE NEW PREMIUM MARCUS MILLER J BASS
The premium J bass in the V series is charged with another level of detail, playability, and comfort-being the first Sire model that has the roasted maple neck. Added with classic aesthetics, Marcus-signature electronics, and full Hipshot hardware, the V10dx allows a superior playing experience. It comes with Sire official hard case.https://www.youtube.com/watch?v=-mQ5Sq8mHwY
MARCUS SUPER-J REVOLUTION SET (with '70s pickup spacing)
HIPSHOT USA ULTRALITE® BASS TUNING MACHINE
HIPSHOT KICKASS™ BASS BRIDGE
OFFICIAL SIRE HARD CASE
Comes included with the V10 DX, providing premium protection and stylish convenience for your instrument wherever you go.
BODY |
|
| Body Material | Swamp Ash + Solid Flame Maple Top |
| Body Shape | New Marcus Miller Jazz Type |
| Body Color | NT (Natural), TS (Tobacco Sunburst) |
NECK |
|
| Neck Material | Roasted Flame Hard Maple (Satin Finish) |
| Neck Shape | C-Shape |
| Scale | 34" |
| Fingerboard Material | Roasted Flame Hard Maple, Edgeless™ (Rolled Fretboard Edges) |
| Fingerboard | 9.5" |
| Frets | 2.4 Medium |
| String Nut | Bone Nut, 38mm width |
| Neck Binding | None |
| Inlay | Abalone Block |
| Neck Joint | Four Bolt Steel Square Plate |
ELECTRONICS |
|
| Pickup | Marcus Premium-J Revolution Set |
| Preamp | Marcus Heritage-3 with Middle Frequency Control |
| Controls | Volume / Tone(Dual Pot) | Pickup Blender | Treble | Middle / Middle Frequency(Dual Pot) | Bass, Mini Toggle(Active / Passive) |
| Knobs | Aluminum Modern Type Black |
HARDWARE |
|
| Bridge | Hipshot Kickass™ Bass Bridge |
| Tuning Gear | Hipshot USA Ultralite® Bass Tuning Machine |
| Hardware Finish | Gold |
| Pick guard | None(Include Transparent Pickguard) |
Sire
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Sire is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Sire instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of sire bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

