Sire Marcus Miller P7 Bass - P7SWASH5TS - 5 String Bass (Ash)
Sire Marcus Miller P7 Bass - P7SWASH5TS - 5 String Bass (Ash)
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
- Body Material : Swamp Ash / North American Alder
- Body Shape : Sire Precision Bass Type
- Body Color : Alder Body – TS, AWH, BK | Ash Body – NT, TS, WB
- Neck Material : 1 Piece Hard Maple(Satin Finish)
- Neck Shape : C-Shape
- Scale : 34”
- Neck Joint : 4 Bolt Steel Square Plate
- Fingerboard (Rolled Edges) : Hard Maple(Swamp Ash) / Ebony(Alder)
- Fingerboard Radius : 9.5?
- Frets : 2.4 medium
- String Nut : 4 String – Natural Bone 38mm width / 5 String – Natural Bone 46mm width
- Binding : 1 ply Ivory
- Inlay : WH Pearloid Block
- Pickups : Marcus Super-PJ Revolution Set
- Electronics : Marcus Heritage-3 with Middle Frequency Control
- Controls : Volume / Tone(Dual Pot) | Pickup Blender | Treble | Middle / Middle Frequency (Dual Pot) | Bass, Mini Toggle(Active / Passive)
- Knobs : Modern Black Plastic
- Bridge : Marcus Miller Heavy Mass Standard
- Tuning Gear : Sire Premium Open-Gear
- Hardware Finish : Chrome
- Pick guard : Ivory Pearl(Swamp Ash) / Tortoise(Alder)
BODY | |
| Body Style | Solid |
| Body Shape | Offset Double-Cutaway |
| Body Material | Swamp Ash |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
NECK | |
| Profile | Modern "C" |
| Scale Length | 34" |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184 mm) |
| Neck Material | Maple |
| Fret Count | 24 |
| Frets | Medium |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.89" (48 mm) |
| Inlays | Black Dot |
| Joint | Bolt-On |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | Sire Premium Jazz Single-Coil |
| Neck Pickup | Sire Premium Jazz Single-Coil |
| Pickup Configuration | JJ |
| Controls | Volume, Balance, Treble, Mid (with Frequency Selector), Bass |
| Preamp | Marcus Heritage-3 3-Band Active/Passive |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Chrome |
| Bridge | Sire Quick Release |
| Tuning Machines | Hipshot Licensed Open-Gear |
| Control Knobs | Black Plastic |
GENERAL | |
| Color | Tobacco Sunburst |
| Orientation | Right-Hand |
| Gig Bag | Premium Gig Bag |
| Strings | .045, .065, .085, .105, .130 |
Sire
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Sire is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Sire instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of sire bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

