Sire - Larry Carlton H7V Vintage Sunburst
Sire - Larry Carlton H7V Vintage Sunburst
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Sire Larry Carlton H7V
SIRE SEMI-HOLLOW BODY GUITAR WITH P90 PICKUPS
The Sire classic semi-hollow body electric guitar now has a variant that has the tonal and overall preferences of the Guitar Legend, Larry Carlton but can be purchased for a lower cost. The Sire H7V is the new double-cut style in our line of electric guitars. It has the look, sound, and feel that are approved by the Guitar Icon himself. It comes with DR Dragon Skin+DEQ-10 electric guitar strings.EDGELESS™ FOR YOUR COMFORT
The fretboard edges of this guitar are meticulously rolled and smoothened to give you an upgraded neck feel and enhance your overall playing experience.2 LC VINTAGE P90 (DOG EAR) PICKUP SET
A Larry Carlton-approved pickup set configured to keep the natural tone without any excess noise, preserving his tonal preferences in a semi-hollow body guitar.SIRE MODERN TUNE-O-MATIC (TOM) & STOP TAILPIECE
The TOM bridge is combined with stop tailpiece to contribute in the production of better tone to allow stop bar height adjustment to the player's preferences.SIRE PREMIUM DIECASTING TUNER
Accurate, stable, and reliable tuning gears.BODY | |
| Body Style | Semi-Hollow |
| Body Shape | Double-Cutaway |
| Body Material | Maple |
| Top | Figured Maple |
| Back | Maple |
| Side | Maple |
| Centerblock | Maple |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
NECK | |
| Profile | Modern "C" |
| Scale Length | 24.75" |
| Fingerboard Material | Roasted Maple |
| Fingerboard Radius | 12" (304.8 mm) |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fret Count | 22 |
| Frets | Medium Jumbo |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| End Of Board Width | 2.165" (55 mm) |
| Inlays | Pearloid Block |
| Joint | Set-Neck |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | LC Vintage P90 (Dog Ear) |
| Neck Pickup | LC Vintage P90 (Dog Ear) |
| Pickup Configuration | P-90 |
| Controls | 2 Volume, 2 Tone |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Chrome |
| Bridge | Sire Modern Tune-O-Matic |
| Tailpiece | Stop Bar |
| Tuning Machines | Sire Premium Diecasting |
| Truss Rod | Adjustable |
| Control Knobs | Black Top Hat |
| Switch Tip | Black |
GENERAL | |
| Color | Vintage Sunburst |
| Orientation | Right-Hand |
| Strings | DR Dragon Skin+DEQ-10 .010–.046 |
Sire
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Sire is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Sire instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of sire hollow and semi hollow body — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

