Martin - 1T IZ Tenor Uke
Martin - 1T IZ Tenor Uke
A tribute to legendary artist Israel Kamakawiwo'ole ("Iz"), this tenor ukulele features beautiful genuine quilted mahogany construction, an East Indian rosewood headplate adorned with "IZ" inlaid in Hawaiian koa and a hibiscus flower inlaid in pink awabi pearl.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| OVERVIEW | |
| Recommended Strings | Ukulele Strings - Soprano/Concert |
| Body Size | Tenor Ukulele |
| Finish Top | Satin |
| Construction | Applied Dovetail Neck Joint |
| Back and Side Finish | Satin |
| Bracing Pattern | Tenor Ukulele |
| Scale Length | 17" |
| Brace Shape | Non-Scalloped |
| Fingerboard Width at Nut | 1 11/32'' |
| Top Material | Genuine Mahogany |
| Neck Shape | Tenor Ukulele |
| Back Material | Genuine Mahogany |
| Neck Taper | Standard Taper |
| Side Material | Genuine Mahogany |
| Electronics | Optional |
| TOP | |
| Top Color | Dark Mahogany |
| Bridge Style | Tenor Ukulele |
| Binding | Faux Tortoise |
| Bridge String Spacing | 1 5/8'' |
| Top Inlay Material | Multi-Stripe |
| Bridge Material | East Indian Rosewood |
| Top Detail | Quilted |
| Bridge Pin Material | None |
| Pickguard | None |
| Bridge Pin Dots | None |
| Pickguard Inlay | None |
| Saddle | Compensated Black Tusq |
| Rosette | Multi-Stripe |
| Saddle Radius | Flat |
| BODY | |
| Brace Material | Spruce |
| Back and Sides Color | Dark Mahogany |
| Brace Size | 1/4" |
| Back Detail | Quilted |
| Back Purfling/Strip | None |
| Back Inlay Material | None |
| Heelcap | None |
| Side Detail | Quilted |
| Endpiece | Black |
| Side Inlay Material | None |
| Endpiece Inlay | None |
| NECK | |
| Neck Material | Genuine Mahogany |
| Fingerboard Material | East Indian Rosewood |
| Finish Neck | Satin |
| Fingerboard Width at 12th Fret | 1 23/32'' |
| Neck Color | Dark Mahogany |
| Fingerboard Inlay Style | 1/8" Dots |
| Number of Frets Total | 20 |
| Fingerboard Inlay Material | Mother-of-Pearl |
| Neck Joins Body At | 14th Fret |
| Fingerboard Binding Material | None |
| Side Dots | White |
| HEADSTOCK | |
| Headstock Shape | Solid with Ukulele Profile |
| Tuning Machines | Pegheds Black Planetary Gear |
| Headplate Material | East Indian Rosewood |
| Knob | Large |
| Headplate Logo Style | Custom |
| Nut Material | Black Tusq |
| Headplate Binding Material | None |
| Headplate Detail | None |
| MISC | |
| Case | Soft Gig Bag |
| Left Handed Availability | true |
| Label | 2 Paper Labels - 1 signed by widow of Israel & numbered in sequence w/o total - 1 w/photo of IZ |
Martin
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Martin is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Martin instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of martin ukuleles — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

