Korg - volca mix Analogue Performance Mixer
Korg - volca mix Analogue Performance Mixer
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mixer | |
| Mixer Type: | Four channel analogue mixer |
| Number of Channels: | Two monaural*1, one stereo*2 *1: Monaural output volca: volca keys, volca bass, volca beats, volca kick *2: Stereo output volca: volca sample, volca fm |
| Channel Controls: | Lo/Hi Cut, Send Level, Mute, Volume (Available to boost +6 dB gain) |
| Bus: | Four channels analogue mix bus, monaural mix send bus, stereo AUX In/Return bus |
| Master: | Volume |
| Master Effects | Analog Stereo Width Expander (Width), Analog Dynamic Range Compressor (Dynamics, Speed) |
| Sync Controls | Play, Tempo |
| Input/Output | |
| Mixer Input: | Mixer In x 3 (1/8" [3.5 mm] stereo mini jack, 0dBu) |
| AUX | AUX In (1/8" [3.5 mm] stereo mini jack, 0dBu) |
| Send: | Send Out (1/8" [3.5 mm] stereo mini jack, 0dBu) |
| Sync: | Sync Out (1/8" [3.5 mm] stereo mini jack, Output Level: 5 V)Audio Output: |
| Audio Output: | LINE OUT (L/R, RCA pin jack, Max 11.1 dBu) Headphone (1/8" [3.5 mm] stereo mini jack) |
| Speaker: | Built-in stereo speakers, On/Off |
| Power | |
| Power: | AC adapter (DC 9 V) |
| Current Consumption: | 300 mA |
| Output Power: | VOLCA DC OUT x 3 (Connect with including DC-DC cable, up to 800 mA in total, 9 V) |
| Others | |
| Dimensions (W x D x H): | 193 mm x 115 mm x 45 mm/7.60" x 4.53" x 1.77" (including knobs) |
| Weight: | 350g/12.35 oz. |
| Included Items: | AC adapter, DC-DC cable x 3, Audio cable x 3 |
| Accessories (sold separately): | |
| SEQUENZ CB-4VOLCA semi hard case (Can store up to three volcas and volca mix), SQ-CABLE-6 sync cables. |
Korg
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Korg is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Korg instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of korg keyboards & synthesizers — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

