Korg - Pitchclip 2 Clip-On Tuner
An evolution of KORG’s popular Pitchclip tuner, the Pitchclip 2 is an all-new clip-on tuner with a compact body and simple operation allows you to tune quickly and easily. Simply attach it to the headstock of your instrument, turn on the switch, then just play a string and the tuner shows the exact amount of pitch difference.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Enhanced visibility and accuracy.
Pitchclip 2, the clip-on tuner for simple and efficient tuning.
The Pitchclip 2 is designed from the players point of view and features high tuning precision with excellent visibility, an enhanced clip for even better holding power, and a reverse display function that will be appreciated by left-handed users. The new Pitchclip 2 is designed to go and perform anywhere. Put one in your pocket, or in your case, and you’ll never be without it!FEATURES
- Even more compact and stylish design.
- Simple and easily readable LED display.
- Clip with enhanced holding power and a rubberized grip that protects your instrument.
- Improved detection accuracy in the low-frequency region.
- Reverse function vertically inverts the meter display.
- 24-hour battery life, and an auto-power-off function.
An even more compact and stylish design
While carrying on the compact body of the original Pitchclip, the Pitchclip 2 takes its evolution further. The display is even thinner, and the design is now simple and stylish. Thanks to the enlarged screen, visibility is even better in spite of the unit's compact size. Since the display can be adjusted through a 120-degree angle, the player can tune while viewing the screen at the most natural position with optimal visibility.Simple and easily readable LED display
Clip with enhanced holding power and a rubberized grip that protects your instrument
Improved detection accuracy in the low-frequency region
Reverse function vertically inverts the meter display
The reverse function is good news for users who attach the tuner to the back side of the headstock to make it less visible when seen from the front, and for left-handed players. With the power off, long-press the switch to vertically invert the meter display. This lets you tune regardless of whether the tuner is attached to the front or the back of the headstock, and regardless of the orientation.24-hour battery life, and an auto-power-off function
| Scale | 12-note equal temperament |
| Detection Range (sine wave) | AO (27.5Hz) – C8 (4186Hz) |
| Detection Accuracy: | +/- 1 cent |
| Power Supply | CR2032 lithium battery x 1 |
| Battery Life: | Approximately 24 hours (A4 input) |
| Dimensions (W x D x H) | 52 x 24 x 34 mm/2.05” x 0.94” x 1.34” |
| Weight | 17g / 0.37 lbs. (including batteries) |
| Accessories | CR2032 lithium battery for verifying operation x 1 |
| * All products names and specification names are trademarks or registered trademarks of their respective owners. | |
| * Appearance and specifications of products are subject to change without notice. | |
Korg
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Korg is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Korg instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of korg tuners & metronomes — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

