Korg PA600 - Professional Arranger
- Enhanced RX (Real eXperience) and DNC (Defined Nuance Control) sound engine offers improved realism and vivid sound.
- Massive internal Factory PCM – plus up to 96 MB of user PCM data – provides an extraordinarily powerful wave memory, delivering amazingly high quality sounds.
- Two assignable switches and a four-way joystick ensure total control for the many available levels of sound articulation (DNC).
- Two versions of Pa600 are available: International and Quarter Tone button variations. Both feature elegantly designed and compact cabinet including a pristine amplification system.
- Large, bright, backlit TouchView™ color TFT display (800x480).
- Easy layout and intuitive graphical interface with new Search function for easy retrieval of any musical resource or file. New resource selection feature with copy/paste, rename and delete.
- New resource selection feature with copy/paste, rename and delete.
- Over 360 factory Styles, each including three Intros/Endings, four variations and four Fill In + Break, plus ten Favorite and three User banks for storage of your favorite customized or user created Styles.
- Enhanced Guitar Mode 2 for even more realistic guitar parts, plus synchronized pads.
- Chord Sequencer function that can record any chord progression on-the-fly.
- Improved General Midi set for Standard Midi Files, compatibility with popular lyric formats including graphical (+G), plus Text Viewer, Marker and Score.
- MP3 player with Transpose and Tempo Change.
- 4 Stereo Master Effects (125 FX algorithms).
- Fully programmable SongBook database based on Styles, SMF, karaoke, and MP3, with instant recall of any song setting and user-definable custom lists.
- Localized Pa600 and Pa600QT data (sold separately) provides Sounds and Styles relevant to specific countries and regions.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Besides being compact, inexpensive powerful and superb-sounding, the Pa600 comes equipped with the most up-to-date collection of quality sounds and styles combined.
The Pa600 is a brilliant Professional Arranger that distills the sonic essence and functionality of the Pa series into a compact and affordable new instrument. Like its big brothers - the Pa800 and the Pa3X - the Pa600 uses our RX (Real eXperience) and DNC (Defined Nuance Control) technology to deliver sound quality that’s unprecedented in an arranger keyboard. With its new compact cabinet, large TFT color TouchView display, enormous factory and user PCM memory, huge style database and excellent amplification system, Korg has raised the standard of excellence in the entry-level price range. Listen and Believe.Stunning Sound

Enhancing Effects
Great sound is more than just the quality of the PCM. For many years, Korg has produced outstanding studio quality effects that are simply breath-taking. The Pa600 has four Stereo Master Effect processors with 125 of these effects including standard FX such as reverb, delay and chorus as well as some of the universally acclaimed REMS guitar-based effects for authentic guitar tone. Each Track features EQ with Low, Mid and High controls. A custom track EQ can be memorized in the general preferences for the Song Play mode. This will help sculpt the sounds to your personal taste for any MIDI file you play. Need a lighter bass track? Save the desired equalization, and the Bass will stay light with all the subsequent Songs. A limiter and final 4-band parametric EQ, have been added to the sound output of the Pa600. Everything can be processed by this powerful and musically refined EQ, easily adapting the sound to your musical taste or adjusting sound in problematic live environments.
Styles
The Pa600 delivers a new set of great-sounding and and vibrant styles, programmed by some of the leading arrangers in the world, highlighting their unique musical strengths. The result is hundreds of included Styles that provide unparalleled realism and detail. Covering an expanded range of musical genres, the Pa600 provides styles for almost every occasion. If you require a special Style collection, simply record and edit your own styles on board. We add further realism to your performance with four Fills, Break, three Intros and three Endings. More flexibility is added by the choice of different transposition tables to suit any instrument characteristic, and the stunning Guitar Mode 2 adds a totally new perspective to how realistic Guitar tracks can sound. If you need both hands to play a solo passage, record your chord sequence and let the Pa600’s Chord Sequencer play it for you.Compact, yet powerful
The Pa600 is one of the easiest arrangers to carry around. While its size might appear compact, the power of the onboard, exceptionally high-quality custom designed amplification system is anything but small. The 2 x 15-watt amplifiers drive two loudspeakers in a bass-reflex box to generate a powerful listening experience.Play any song, and view it as traditional music notation
The player on board the Pa600 can read MIDI, KAR and MP3 files. It can also read lyrics and chords from most of these files, and add markers on-the-fly to MIDI files. Traditional score viewing is also available for those who prefer to read music. The Score Viewer displays the lead track (or any other track) as clear and plain traditional musical notations with notes or chords, together with lyrics and chord abbreviations. Chord names can also be seen in different languages (English and Italian). For music learners, we also added a function to show note names next to each note.Easy to use

SongBook


KORG PA600 |
|
| 2 versions | “Pa600 - Standard” |
| “Pa600QT -Quarter Tone” | |
| Keyboard | |
| Keyboard | 61 keys with Velocity |
| Sounds | |
| Factory | More than 950 (including Stereo Piano and GM 2 Sounds) |
| 64 Drum Kits | |
| Pa600QT | It comes preloaded with sounds and styles to suit a variety of Middle Eastern music tastes including Persian, Arabic and Turkish. |
| User | 256 Sounds |
| 128 Drum Kits | |
| Tone Generator | 128 Oscillators (max polyphony 128 voices) - Filters with Resonance |
| PCM User Memory | 96 MB |
| Styles | |
| Factory | More than 360 preloaded Styles, freely reconfigurable |
| User | Up to 1,200 available Style locations including the Favorite/User banks |
| Structure | Eight Style tracks, 4 Single Touch Settings and one Style Performance per Style |
| Style controls | 3 Intros, 4 Variations, 4 Fills, Break, 3 Endings, Autofill, Synchro Start/Stop, Tap Tempo/Reset, Manual Bass, Bass Inversion, Memory, Accompaniment Mute, Snare & Kick Designation, STS Mode – Chord Sequencer |
| Others | Guitar Mode 2 |
| Parallel and Fixed NTT, Style Record with Step Record, Track and Event Edit functions | |
| Effect | |
| Effects & EQ | 4 Stereo Master FX / 125 Effects types |
| Three band EQ for each track – Articulations | |
| Limiter - Master 4 band Parametric EQ | |
| Others | Dynamic Nuance Control (DNC) Technology |
| Full editing of Sounds and Drum Kits | |
| Realtime sound control using Assignable Switches | |
| Controllers | Joystick – 2 Assignable Switches |
| User Sampling | No Exist |
| Performance/STS | 320 Realtime Performance locations |
| STS: Memorize Realtime tracks | |
| Up to 4 x Styles, up to 4 x SongBook entries | |
| My Setting special Performance | |
| Realtime Tracks | Four Keyboard tracks (Upper 1, 2, 3, Lower) |
| Pads | 4 Pad tracks + Stop button – Pad Record |
| Song Play | Single Player with Select, Start/Stop, Home, Rewind and Fast Forward controls |
| Jukebox function - Compatible with SMF (formats 0 and 1) and MP3 with Vocal Remover - | |
| Lyrics (compatible with CDG), Score, Marker | |
| Display | 7” 800 x 480 TFT Graphical Color TouchView |
| Sequencer | Quick Record (Backing Sequence), Multitrack and Step Record functions |
| Full featured sequencer - 16 tracks - Up to 100.000 events - SMF format | |
| Song Book | Fully programmable music database, based on Styles, SMF, Karaoke, MP3 with automatic selection of Style Play and Song Play modes - User-definable custom lists - Filtering options |
| Search | Yes for Style, Song, Performance, SongBook, Sound and Lyrics TXT |
| Compatibility for Sound Data | “i-Series": Styles only |
| “Pa series”: Style, Performance, Sound, PCM, Song, SongBook and Pad | |
| General Controls | Master Volume, Real Time-Acc/Seq Balance Volume, Ensemble, Octave Transpose, |
| Master Transpose, Fade In/Out, Tempo Lock, Style Change - Quarter Tone Arabic Scale, | |
| User Scale memorized inside Performance/STS, Search, Lyrics, Score, Maker, Dial, Tempo, Metronome, Split | |
| Connections | |
| Control Inputs | Damper Pedal, Assignable Pedal/Footswitch |
| Line Out | Unbalanced Jack Left/Mono, Right, Headphones |
| 2 Unbalanced Line In Jacks | |
| MIDI | In, Out MIDI connectors - USB to Midi using the USB Device port Individual track assignment - 8 user definable MIDI Preset |
| USB | Type A (TO DEVICE) x 1: 2.0 Hi Speed Type B (TO HOST) x 1: 2.0 Hi Speed |
| Speaker System | |
| Amplification | 15W x 2 |
| Speakers | 100 mm x 2 Double Cone Speakers in Bass Reflex Box |
| Power | |
| Power Supply | AC 100-240 V |
| Power Consumption | 20 Watt |
| Dimensions | |
| (W x D x H) | 1,030 x 378 x 127 mm (without music rest) |
| Weight | 11 kg (without music rest) |
| Accessories | Owner’s Manual, Music Stand, AC Cable |
| *Accessory Disc including Video manuals, PDF manuals, USB-MIDI Drivers has been removed since June 2020. | |
| Please see here for the video manuals. | https://www.korg.com/products/synthesizers/pa600/page_4.php |
| For other items, please download from here. | https://www.korg.com/us/support/download/product/0/90/ |
| Options | Expression/Volume Pedal (KORG EXP-2, KORG XVP-10) |
| Damper Pedal (KORG DS-1H) | |
| Switch Pedal (KORG PS-1, PS-3) |
Korg
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Korg is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Korg instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of korg keyboards & synthesizers — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

