Jackson – JS1X Minion Concert Bass JS Series – Satin Black #2915556568
Jackson – JS1X Minion Concert Bass JS Series – Satin Black #2915556568
Experience massive low-end thunder in a compact package – at a steal!
Ideal for little shredders, the Jackson® JS Series Concert™ Bass Minion JS1X features a shortened 28.6″ scale length, poplar body, bolt-on maple neck with graphite-reinforcement rods and tilt-back headstock, and a 12″-radius amaranth fingerboard with 22 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
A Jackson P style neck pickup and Jackson J style bridge pickup power this 4-string bass, which also features a pair of volume knobs, single tone knob, hardtail bridge with black base plate and Jackson-branded tuners.
The Concert Bass Minion JS1X is available in Satin Black with black hardware and a black pointed headstock.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Features
- Poplar body
- Bolt-on maple neck with titlback headstock and scarfjoint
- 12″ radius amaranth fingerboard with sharkfin inlays
- 28.6″ scale length
- Jackson PJ style pickups
- String thru body hardtail
- Volume for each pickup
28.6″ SHORT SCALE LENGTH
As opposed to our full-size, four-string Concert Bass (34” scale), the Minion Concert Bass features a shorter 28.6” scale length, ideal for children, young adults or petite adults who benefit from a more comfortable body size and frets placed closer together. A shorter scale length also favors “warmth” or more muddy overtones.PJ PICKUP CONFIGURATION
The P-style neck and J-style bridge pickups combine for a sonically full voice. Harness the classic and authoritative thump of a Precision Bass, along with the hard-hitting growl of a Jazz Bass.
Accessories |
|
| Case/Gig Bag | Optional Gig Bag (p/n 299-1514-108) |
Body |
|
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Body Shape | Concert™ Bass |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Jackson® J-Style Pickup |
| Neck Pickup | Jackson® P-Style Pickup |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Tone |
| Switching | None |
| Configuration | PJ |
Hardware |
|
| Bridge | 4-Saddle Adjustable HiMass™ |
| Hardware Finish | Black |
| Tuning Machines | Jackson® Sealed Die-Cast |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Neck Plate | Jackson® |
Miscellaneous |
|
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
Neck |
|
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Scale Length | 28.6" (726 mm) |
| Fingerboard Material | Amaranth |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Jumbo |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Truss Rod | Dual-Action |
| Truss Rod Nut | Truss Rod Adjustment at Nut |
Jackson
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Jackson is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Jackson instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of jackson bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

