Jackson - Adam Blackstone Gladys Concert Bass Pro Series Signature - Black Stone #2917699893
Jackson - Adam Blackstone Gladys Concert Bass Pro Series Signature - Black Stone #2917699893
With massive success on TV and radio, Adam Blackstone has served as musical director for some of the biggest names in the music industry. An Emmy award winning writer and Grammy nominated Musical Director; Adam is one of the top musical masterminds in today’s live show events.
The Adam Blackstone "Gladys" Jackson Pro Series Signature Concert™ Bass, is a modern take on a legendary Jackson® shape. Carefully designed with features to meet the needs of the artist. The model’s name is a celebration to Adam’s grandmother: Mrs. Gladys Jackson.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Pro Series Signature Adam Blackstone, Gladys Jackson Concert™ Bass, Maple Fingerboard, Black Stone
This 34”-scale bass pairs a resonant poplar body and graphite-reinforced bolt-on neck design to generate formidable sustain, while the custom neck profile and 9”– 16” compound radius maple fingerboard and 21 jumbo frets make for super comfortable playability. The heart of this five-string bass has custom Jackson BBE J-style pickups, voiced to the artist specifications, paired with an active 3-band EQ circuit to dial in that perfect tone. A Jackson Hi-Mass bridge enhances note attack and sustain without altering tone while the open-gear tuners combine for stellar tuning stability with improved note punch and sustain. The Adam Blackstone "Gladys" Jackson Pro Series Signature Concert bass ups the ante in the style realm with all-new vivid black stone finish, creme pickguard, black block inlays, a mixture of black and gold hardware, dome-style control knobs, Jackson 4-and-one color matched paddle headstock and a gig bag. Highly affordable, this is the perfect bass for the musician who requires nothing less than the latest in high-performance bass technology.Features
- Poplar body
- Bolt-on maple neck with graphite reinforcement
- 9"-16" compound radius maple fingerboard with black block inlays
- Custom voiced Jackson® BBE J-style pickups
- 34" scale length
- 21 jumbo frets
- Three-band EQ
- four-and-one Jackson paddle headstock
- Jackson Hi-Mass bridge
- Open-gear tuners
- Gig bag included
https://www.youtube.com/watch?v=_0NhHwTPvjs
Highlights
POPLAR BODY
Poplar has a very neutral tone making it a great option for a multitude of sonic applications.ONE PIECE MAPLE BOLT-ON NECK
Increased sustain and stability.9"-16" COMPOUND RADIUS MAPLE FINGERBOARD
Jackson pioneered the use of the innovative compound radius design, in which the fingerboard gradually flattens toward the heel from its more rounded profile at the nut. This makes for comfortable and natural-feeling chording and riffing near the nut, with optimal articulation and bending nearer the heel.
Accessories |
|
| Case/Gig Bag | Included Jackson® Concert/Spectra Bass Gig Bag (p/n 2991522106) |
Body |
|
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Body Shape | Concert Bass |
Electronics |
|
| Bridge Pickup | Jackson® BBE J |
| Neck Pickup | Jackson® BBE J |
| Controls | Volume, Blend and Active Three-Band EQ (Bass, Middle, Treble) |
| Switching | None |
| Configuration | JJ |
Hardware |
|
| Bridge | Jackson HiMass™ |
| Hardware Finish | Black and Gold |
| Tuning Machines | Open-Back Geared |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Neck Plate | Custom |
Miscellaneous |
|
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges) |
Neck |
|
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Gloss |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9" to 16" Compound Radius (229 mm-406.4 mm) |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Jumbo |
| Nut Material | White Plastic |
| Nut Width | 1.875" (47.6 mm) |
| Position Inlays | Black Block |
| Truss Rod | Dual-Action with Wheel |
Jackson
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Jackson is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Jackson instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of jackson bass guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

