Gretsch - G9112 Resonator-Ukulele with Gig Bag - Honey Mahogany Stain #2732035321
Gretsch - G9112 Resonator-Ukulele with Gig Bag - Honey Mahogany Stain #2732035321
Unparalleled volume from a concert-size uke!
With its powerful 6" "biscuit" resonator cone, Gretsch's remarkable G9112 Resonator-Ukulele makes your playing pleasingly prominent in any acoustic mix.Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
G9112 Resonator-Ukulele with Gig Bag
Its premium features include a 15" scale length, an ovangkol biscuit bridge puck with maple saddle, mahogany top, back and sides, one-piece mahogany neck with bone nut, ovangkol fingerboard with 16 frets (12 to body), Grover® 9NB Sta-Tite™ geared tuners, Aquila® Nylgut® strings and deluxe fitted gig bag. The instrument strikes an organic vibe with an "open pore" semi-gloss Honey Mahogany Stain finish.
General |
|
| Model Number | 2732035321 |
| Series | Roots Collection |
| Color | Honey Mahogany Stain |
| Number of Strings | 4 |
| Orientation | Right-Hand |
Body |
|
| Build | Folk & Bluegrass |
| Cutaway | Non Cutaway |
| Body Finish | Open-Pore Semi-Gloss |
| Body Shape | Concert Ukulele |
| Body Material | Mahogany |
| Bracing | Resonator Soundwell |
| Rosette | N/A |
| Body Back | Mahogany |
| Body Sides | Mahogany |
| Body Top | Mahogany |
Miscellaneous |
|
| Strings | Aquila® Nylgut® Concert |
| Case/Gig Bag | Included: Gig Bag |
| Other Features | 6" Biscuit Resonator Cone; MOP Headstock Inlays; Bone Nut |
Neck |
|
| Neck Material | 1-Piece Mahogany |
| Neck Finish | Open-Pore Semi-Gloss Urethane |
| Neck Shape | Medium "U" |
| Scale Length | 15" (381 mm) |
| Fingerboard Radius | Flat |
| Fingerboard Material | Ovangkol |
| Number of Frets | 16 (12 to body) |
| Fret Size | 1.5mm |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.375" (35 mm) |
| Position Inlays | Abalone "Snowflake" |
| Headstock | 1920's Gretsch® 2x2 |
Hardware |
|
| Bridge | Ovangkol |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Grover® 9NB Sta-Tite™ Geared |
| Pickguard | None |
Electronics |
|
| Controls | NA |
Gretsch
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Gretsch is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Gretsch instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of gretsch ukuleles — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

