Gretsch - Electromatic Premier Jet - Onyx Storm #2515103563
Gretsch - Electromatic Premier Jet - Onyx Storm #2515103563
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Electromatic® Premier Jet™
The perfect choice for pure Gretsch power and fidelity, The Electromatic® Premier Jet™ represents the pinnacle of the celebrated Electromatic Collection. Carefully crafted for stellar tone, powerful versatility and refined performance, the Electromatic Premier Jet™ delivers everything from pristine clean tones to aggressive overdrive right at your fingertips. Designed to astound and fitted with premium appointments, this electrifying guitar delivers uncompromising playability with mighty Gretsch sound and iconic style.CHAMBERED MAHOGANY BODY WITH BOUND CARVED MAPLE TOP, SCULPTED FOREARM & BODY CONTOURS & ROUNDED HEEL
At the heart of each Electromatic Premier Jet is a mahogany body with max core chambering and a carved maple top. Designed for exceptional acoustic balance, this precise combination delivers strong attack with a rich, present mid-range, big lows and shimmering musical highs. A smooth rounded heel allows for unimpeded access to the highest frets, while subtle comfort contours on the body create a balanced ergonomic fit for effortless playability and enhanced comfort.MAHOGANY NECK WITH PERFORMANCE “C” NECK PROFILE
We’ve crafted a balanced, rounded "C" profile with tapered shoulders that is comfortable for all players with just enough mass to ensure precise playability in all positions. Mahogany construction lays a perfect foundation for bold and powerful tone.10”-14” COMPOUND-RADIUS BOUND EBONY FINGERBOARD WITH LUMINLAY® SIDE DOTS
When it comes to tone and playability, there’s almost nothing more important than an instrument’s fingerboard. Electromatic Premier Jets feature a genuine ebony fingerboard with 1-ply aged white binding that generates both smooth, silky feel and warm, woody tone. Luminlay® glow-in the-dark side dots provide exceptional visibility even on the darkest stagesSPHERA™ TWIN SIX™ HUMBUCKERS
Sphera™ Twin Six™ humbuckers are beautifully dynamic, exceptionally expressive and addictively powerful. Each pickup features twelve adjustable pole pieces for precise attack and unrestrained flexibility. In the neck position Alnico VI magnets pair with clear poly sol coated wire, while in the bridge Alnico VI magnets pair with plain enamel coated wire. Specially calibrated coil winds create the perfect marriage of brilliance and brute force, while vacuum wax-potting keeps noise and interference to a minimum.LOCKDOWN™ LOCKING ADJUSTABLE WRAPAROUND BRIDGE, LOCKING TUNERS AND LOCKING STRAP-BUTTONS
Simplicity and functionality come together in the form of our Lockdown™ locking adjustable wraparound tailpiece. For maximum coupling, rock-solid tuning stability and trouble-free string changes, the bridge posts lock the bridge down tight. This ensures optimal operation and superior transfer of string energy for bigger, fuller tone with more percussive attack and longer sustain. High-performance locking tuners enable lightning-fast string changes and tuning enhanced stability. Locking strap-buttons provide worry-free security for active performers.ADVANCED ELECTRONICS
The Electromatic Premier Jet is equipped with a control circuit designed to give you complete tonal control and powerful versatility. A master volume with treble bleed circuit provides precise adjustment while maintaining clarity at any volume. Individual pickup tone controls with no-load construction ensure lively, sparkling clarity at full tilt with stellar tone at every setting. A Push/Pull function on the master volume control engages the custom Lumen™ Filter, for an even tighter, snappier response that excels at both percussive hi-gain tones and crystalline clean tones.BODY | |
| Body Style | Chambered |
| Body Shape | Jet |
| Body Material | Mahogany with Carved Maple Top |
| Top | Carved Maple |
| Binding | Single-Ply Aged White |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
NECK | |
| Profile | Performance "C" |
| Scale Length | 24.75" |
| Fingerboard Material | Ebony |
| Fingerboard Radius | 10"-14" Compound |
| Neck Material | Mahogany |
| Fret Count | 22 |
| Frets | Medium Jumbo |
| Nut Material | Graph Tech TUSQ XL |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Inlays | Neo-Classic Thumbnail with Luminlay® Side Dots |
| Joint | Set-Neck |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | Sphera™ Twin Six™ Humbucker (Alnico VI, Plain Enamel Wire) |
| Neck Pickup | Sphera™ Twin Six™ Humbucker (Alnico VI, Poly Sol Wire) |
| Pickup Configuration | HH |
| Controls | 1 Master Volume with Treble Bleed and Push/Pull Lumen™ Filter, 2 Individual Tone (No-Load Construction) |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Nickel |
| Bridge | Lockdown™ Locking Adjustable Wraparound |
| Tuning Machines | Locking Tuners |
| Control Knobs | Jeweled Radio Knobs |
| Switch Tip | Black |
GENERAL | |
| Color | Onyx Storm |
| Orientation | Right-Hand |
| Gig Bag | Deluxe Gig Bag |
| Strings | .010, .013, .017, .026, .036, .046 |
| Accessories | Locking Strap-Buttons |
Gretsch
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Gretsch is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Gretsch instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of gretsch solid body — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

