Gibson - SJ-200 Studio Walnut Natural - Acoustic-Electric Super Jumbo
Gibson - SJ-200 Studio Walnut Natural - Acoustic-Electric Super Jumbo
SJ-200 Studio Walnut Natural
Gloss nitrocellulose lacquer-finished Sitka spruce top, satin nitrocellulose lacquer-finished walnut back and sides, Advanced Response utile neck, walnut fretboard with mother-of-pearl graduated crown inlays, L.R. Baggs Element Bronze pickup, Modern hardshell case.Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
The Nantel Verdict
The Nantel Verdict
Solid tonewood construction for rich, resonant tone improving with age. Responsive top rewarding dynamic playing and fingerstyle technique. Natural acoustic voice connecting player to music without electronic barrier. Quality construction built for years of regular playing.
Keep this instrument at 45-55% humidity and play it every day. In a year, the tone will surpass anything new off the shelf.
A world-class acoustic built for musicians who demand exceptional tone. The guitar disappears and only the music remains.
Have a question about this instrument?
Our advisors know it well and can help you find the right one.
Review by the Nantel Musique team
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
A full-bodied SJ-200 Studio with a gloss nitrocellulose top finish and the rich, resonant tone of walnut
The Gibson SJ-200™ was first introduced in 1937 as the Super Jumbo. With its Super Jumbo body size and excellent projection, the SJ-200 still makes an undeniable statement like no other acoustic guitar. From country to folk, Americana to rock ’n’ roll, countless musical icons have picked the SJ-200 to make some of the world’s most beloved music. Now, Gibson is proud to introduce the updated SJ-200 Studio Walnut. The SJ-200 Studio Walnut is handcrafted in Bozeman, Montana, using all-solid tonewoods, including a gloss nitrocellulose lacquer-finished Sitka spruce top for wide dynamic range, playing responsiveness, and balanced tone. The satin nitrocellulose lacquer-finished walnut used for crafting the back and sides delivers a warm, balanced, and detailed tone that sits between maple and rosewood in its timbre.The SJ-200 Studio Walnut’s full-depth body ensures rich, deep tone and outstanding volume and projection for which this model is famous. The SJ-200 Studio Walnut is equipped with an Advanced Response profile and satin nitrocellulose lacquer-finished utile neck for smooth, easy playability. The Advanced Response neck profile sits in between some of the other Gibson neck profiles and is not too large or too thin but fits “just right” in the hand for many players. The walnut fretboard has 20 standard-sized frets and is adorned with the classic mother-of-pearl graduated crown inlays, one of the visual hallmarks of the iconic SJ-200 design. The fretboard’s 16” radius makes playing fast note runs easy and efficient, contributing further to the model’s excellent playability. You’ll find yourself reaching for this guitar again and again since playing it is so much fun. The headstock is equipped with smooth and precise Grover® Rotomatic® tuning machines and a Graph Tech® TUSQ® nut for rock-solid tuning stability so you can spend more time playing and less time tuning. The saddle and bridge pins installed on the walnut Moustache™ bridge plate are also TUSQ. The SJ-200 Studio Walnut has an L.R. Baggs™ Element Bronze active under-saddle piezo pickup with a quick-to-access soundhole-mounted volume control for easy studio-quality plug-and-play anywhere. Packaged in a modern hardshell case for portability and protection, the SJ-200 Studio Rosewood is ready to join you wherever your muse takes you.Key Features
- Sitka Spruce Top
- Gloss Nitrocellulose Lacquer-Finished Top
- Walnut Back and Sides
- Satin Nitrocellulose Lacquer-Finished Back, Sides, and Neck
- Advanced Response Neck Profile
- Walnut Fretboard
- Grover Rotomatics Tuners
- A Gibson Hardshell Case is Included
Body |
|
| Body Style | Jumbo |
| Body Shape | SJ-200 |
| Body Material | Walnut |
| Top | Sitka Spruce |
| Back | Walnut |
| Side | Walnut |
| Bracing | Traditional Hand-scalloped X-bracing |
| Binding | Multi-ply Top, Single-ply Back |
| Body Finish | Gloss Nitro Lacquer (Top), Satin Nitro Lacquer (Back, Neck, & Sides) |
Neck |
|
| Profile | Advanced Response |
| Scale Length | 647.7 mm / 25.5 in |
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | 406.4 mm / 16 in |
| Neck Material | Utile |
| Fret Count | 20 |
| Frets | Standard |
| Nut Material | Tusq |
| Nut Width | 43.815 mm / 1.725 in |
| Inlays | Mother-of-pearl Graduated Crown |
| Joint | Compound Dovetail Neck-to-body, Hot Hide Glue |
Hardware |
|
| Bridge | Moustache, Walnut |
| Saddle Material | Tusq |
| Tuning Machines | Grover Rotomatic |
| Pickguard | J-200 Plain, Tortoise |
| Truss Rod | Adjustable |
| Truss Rod Cover | Bell, "Studio" |
| Bridge Pins | Tusq |
Electronics |
|
| Under Saddle Pickup | L.R. Baggs Element Bronze |
| Controls | Soundhole-mounted Volume |
| Output Jack | 1/4" Endpin |
| Preamp | L.R. Baggs Element Bronze |
Miscellaneous |
|
| Strings Gauge | .012, .016, .024, .032, .042, .053 |
| Case | Modern Hardshell |
Gibson
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Gibson is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Gibson instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of gibson acoustic guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

