Gibson - Les Paul Standard 60s - 60s Cherry #LPS600SCNH1
Gibson - Les Paul Standard 60s - 60s Cherry #LPS600SCNH1
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Now in Custom Colors That Are Sure to Impress
The Les Paul™ Standard 60s Figured Top returns to the classic design that made it relevant, played, and loved – shaping sound across generations and genres of music. It pays tribute to Gibson's Golden Era of Innovation and brings authenticity back to life. The Les Paul Standard 60s Figured Top has a solid mahogany body with an AA figured maple top visible beneath the new head-turning translucent custom color nitrocellulose lacquer finish. The mahogany neck has a 60s-style SlimTaper™ profile and a rosewood fingerboard with trapezoid inlays. The Les Paul Standard 60s Figured Top is equipped with a classic ABR-1 Tune-O-Matic™ bridge, aluminum Stop Bar tailpiece, Grover® Rotomatic® "Kidney" tuners, and gold Top Hat knobs with silver reflectors. The 60s Burstbucker™ pickups are loaded with Alnico 5 magnets and wired to audio taper potentiometers and Orange Drop® capacitors. A hardshell case is also included.Highlights
- Rosewood fretboard with acrylic trapezoid inlays and 22 medium jumbo frets
- ABR-1 Tune-O-Matic bridge and aluminum Stop Bar tailpiece
- Mahogany neck with a SlimTaper profile
- Non-weight-relieved mahogany body with a carved, figured maple cap
- 60s Burstbucker pickups wired to audio taper potentiometers and Orange Drop capacitors
- Gibson hardshell case
BODY | |
| Body Style | Solid |
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Non-Weight-Relieved Mahogany with AA Figured Maple Top |
| Body Finish | Nitrocellulose Lacquer |
NECK | |
| Profile | SlimTaper™ |
| Scale Length | 24.75" |
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12" |
| Neck Material | Mahogany |
| Fret Count | 22 |
| Frets | Medium Jumbo |
| Nut Material | Graph Tech |
| Nut Width | 1.695" (43 mm) |
| Inlays | Acrylic Trapezoid |
| Joint | Set-Neck |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | 60s Burstbucker™ (Alnico 5) |
| Neck Pickup | 60s Burstbucker™ (Alnico 5) |
| Pickup Configuration | HH |
| Controls | 2 Volume, 2 Tone (Audio Taper Potentiometers with Orange Drop® Capacitors) |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Gold |
| Bridge | ABR-1 Tune-O-Matic™ |
| Tailpiece | Aluminum Stop Bar |
| Tuning Machines | Grover® Rotomatic® "Kidney" |
| Control Knobs | Gold Top Hat with Silver Reflectors |
| Switch Tip | Cream |
GENERAL | |
| Color | 60s Cherry |
| Orientation | Right-Hand |
| Case | Gibson Hardshell Case |
| Strings | .010, .013, .017, .026, .036, .046 |
| Country Of Origin | USA |
Gibson
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Gibson is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Gibson instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of gibson solid body — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

