Fender - Zuma Exotic Concert Ukulele - Natural Spalted Maple #0970450594
Fender - Zuma Exotic Concert Ukulele - Natural Spalted Maple #0970450594
Like the famous Southern California beach it's named for, the Zuma Exotic Concert Ukulele inspires creativity. Built with a choice of bocote or spalted maple top, back, and sides, the Zuma Exotic has a striking and elegant appearance with a warm, balanced tone to match.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Zuma Exotic Concert Ukulele
Features
- Concert-sized ukulele
- Spalted Maple or Bocote construction
- Bound top, back and fingerboard
- Abalone rosette
- No-tie bridge
- 4-in-line Tele headstock with vintage-style tuning machines
https://www.youtube.com/watch?v=SsKg1Vk1f34
No-Tie Bridge
California Coast ukuleles feature a convenient no-tie bridge, making string changes a breeze compared to traditional ukulele bridges which require special knotting.Exotic Wood Construction
Built with either spalted maple or bocote, the Zuma Exotic concert ukulele has unique visual appeal, with a smooth natural feel and tone to match.Concert Body
A concert-sized ukulele is slightly larger than a soprano, giving it an extended range and rich sound that’s perfect for ensemble work.
Accessories |
|
| Case/Gig Bag | None |
Body |
|
| Body | Spalted Maple |
| Body Back | Spalted Maple |
| Body Binding | Cream |
| Body Finish | Satin |
| Body Material | Spalted Maple |
| Body Shape | Concert Ukulele |
| Body Sides | Spalted Maple |
| Body Top | Spalted Maple |
| Bracing | Fan |
| Rosette | Acrylic Abalone |
General |
|
| Color | Natural Spalted Maple |
| Orientation | Right-Hand |
| Product Name | Zuma Exotic Concert Ukulele, Walnut Fingerboard, Spalted Maple |
| Series | California Coast Ukuleles |
Hardware |
|
| Bridge | Walnut, Pull-through |
| Bridge Pins | N/A |
| Hardware Finish | Nickel |
| Strings | Standard Concert Uke |
| Tuning Machines | Sealed Nickel |
Measurements |
|
| Fret Size | 1.5mm |
| Scale Length | 15" (381 mm) |
Neck |
|
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | Flat |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Material | Nato |
| Number of Frets | 16 |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.375" (35 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| String Nut | Bone |
Fender
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Fender is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Fender instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of fender ukuleles — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

