Fender - Rumble 115 Cabinet #2370900000
Fender - Rumble 115 Cabinet #2370900000
Ready to Rumble
For bassists everywhere at all levels who prize a great-sounding 1x15" enclosure with textbook Fender punch, power and clarity, the Rumble 115 Cabinet delivers all that and great affordability. Re-voiced from previous versions to produce superior tonal detail and low-frequency translation, it also features an Eminence® speaker, premium high-end compression horn and Fender's magnetic Rumble head-attachment system, which magnetically holds the Rumble 200 and 500 heads securely in place atop it for a perfect pairing.Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Features
- Rated at 600 watts (program), 300 watts (continuous)
- 15" Eminence® speaker
- Compression driver horn with attenuator switch
- Magnetic Rumble amp head attachment system
- Lightweight ported plywood enclosure with removable grille
https://www.youtube.com/watch?v=narjgOUXksQ
Highlights
Extension cabinet
Rumble bass cabinets produce a superior level of sonic detail and low-frequency translation, with Eminence® speakers and premium high-frequency compression tweeters. They’re also equipped with a remarkably convenient magnetic head-attachment system that holds Rumble bass heads firmly in place atop them.Speakon® connectors
For even more secure and efficient coupling between amp head and speaker enclosure, this cabinet is equipped with a Speakon® jack in addition to a standard ¼" jack.High-frequency compression tweeter
For sweet and clear high end with focused definition, this Rumble cabinet features a high-frequency compression tweeter with a convenient three-position full/off/-6dB switch.
Accessories |
|
| Inputs | NA |
Hardware |
|
| Cabinet Material | Lightweight Plywood |
| Amplifier Covering | Black Textured Vinyl |
| Grille Cloth | Silver |
| Handle | Recessed Side-Mounted Steel Bar (2) |
Miscellaneous |
|
| Legal Notice | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
Speakers |
|
| Speakers | One - 15" Eminence®-Designed Ceramic Magnet Speaker |
| Total Impedance | 8 ohms |
Measurements |
|
| Weight | 39 lbs. (17.7kg) |
| Height | 20.75" (52.7 cm) |
| Width | 23" (58.42 cm) |
| Depth | 14.5" (36.8 cm) |
Fender
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Fender is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Fender instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of fender bass amps — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

