Fender - CD-60SCE Dreadnought Acoustic-Electric - Black #0970113006
Fender - CD-60SCE Dreadnought Acoustic-Electric - Black #0970113006
Combining powerful onboard electronics - including a built-in tuner - with great tone and easy playability, the CD-60SCE is ideal for beginning to intermediate level players who are ready to plug in. Featuring a Venetian-cutaway body for easy upper-fret access, a solid spruce top for increased volume and crisp sound, easy-to-play neck and mahogany back and sides, the CD-60SCE is perfect for the couch, the campfire or the coffeehouse - anywhere you want classic Fender playability and sound.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
The Nantel Verdict
The Nantel Verdict
Solid tonewood construction for rich, resonant tone improving with age. Responsive top rewarding dynamic playing and fingerstyle technique. Natural acoustic voice connecting player to music without electronic barrier. Quality construction built for years of regular playing.
A fresh set of premium strings (Elixir Phosphor Bronze) and a professional setup from our team are the two best investments you can make with any new acoustic.
With quality strings and a professional setup, this guitar transforms into an instrument that inspires daily practice. The best guitar is the one you pick up every day, and this one earns that spot.
Have a question about this instrument?
Our advisors know it well and can help you find the right one.
Review by the Nantel Musique team
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
CD-60SCE Dreadnought
- Single-cutaway dreadnought body style
- Fender-exclusive CD-1 Fishman® pickup/preamp system
- Solid spruce top with scalloped "X"-bracing
- Mahogany back and sides
- Easy-to-play neck with rolled fingerboard edges
SOLID SPRUCE TOP
Spruce is the standard modern tonewood for fashioning the tops of acoustic guitars and other acoustic instruments—few woods can beat its strength, brightness and dynamic range, and it responds well to any acoustic playing style, from hard strumming to fast flatpicking to delicate fingerpicking.EASY-TO-PLAY NECK
With it's comfortably rolled fingerboard edges, this intrument's neck creates an incredibly comfortable fret-hand feel that's ideal for beginning players or experienced pros alike.FISHMAN® PREAMP AND TUNER
A Fishman pickup/preamp system adds peerless amplified performance with a variety of onboard controls to your acoustic instrument without compromising its pure, rich and resonant tone. The built-in tuner is conveniently placed right where you can see it, making it easy to keep your intonation right on the money.
Accessories |
|
| Included Accessories | None |
| Recommended Case | Flat-Top Dreadnought Case, P/N 0996203306 (Not Included) |
| Recommened Gig Bag | FA610 Dreadnought Gig Bag, P/N 0991432406 (Not Included) |
Body |
|
| Body | Solid Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Body Back | Mahogany |
| Body Binding | Multiple |
| Body Finish | Gloss |
| Body Material | Solid Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Body Sides | Mahogany |
| Body Top | Solid Spruce |
| Bracing | Quartersawn Scalloped "X" |
| Cutaway | Yes |
| Rosette | CD Series Pearloid |
| Sound Hole | 100mm Diameter Soundhole |
Electronics |
|
| Controls | Volume, Bass, Treble, Integrated Electronic Tuner with On/Off Switch, Low Battery Indicator Light |
| Special Electronics | Fishman® CD-1 Preamp |
General |
|
| Color | Black |
| Orientation | Right-Hand |
| Product Name | CD-60SCE Dreadnought, Walnut Fingerboard, Black |
| Series | Classic Design |
Hardware |
|
| Bridge | Walnut |
| Bridge Pins | White with Black Dots |
| Hardware Finish | Chrome |
| Pickguard | 1-Ply Black |
| Strap Buttons | Standard Chrome |
| Strings | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Tuning Machines | Chrome Die-Cast |
Measurements |
|
| Fret Size | Vintage |
| Scale Length | 25.3" (643 mm) |
Neck |
|
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | 12" (305 mm) |
| Headstock | Traditional Fender |
| Neck Binding | 1-Ply Black |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Fender® 'Easy-to-Play' shape with rolled fretboard edges |
| Number of Frets | 20 |
| Nut Material | Crème Plastic |
| Nut Width | 1.69" (43 mm) |
| Position Inlays | 3mm Pearloid Dot |
| String Nut | Crème Plastic |
| Truss Rod | Dual-Action |
Fender
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Fender is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Fender instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of fender acoustic guitars — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

