Epiphone - Les Paul Special Double Cut Figured - Bourbon Burst #EILSDFBONH1
Epiphone - Les Paul Special Double Cut Figured - Bourbon Burst #EILSDFBONH1
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Epiphone Les Paul Special Double Cut Figured
The Les Paul Special, taken to the next level
The Gibson Les Paul™ Special was designed as an enhanced version of the Les Paul Junior, featuring two P-90 pickups compared to the Junior’s single P-90 pickup for increased sonic flexibility. It also added fretboard binding and a mother-of-pearl headstock logo, giving it a bit more visual appeal as well and creating an intermediate model that sat between the fancier Les Paul Standard and the Les Paul Junior in the product lineup. The Les Paul Special was first released as a single-cutaway model in 1955, but by 1958, it had transitioned to a double-cutaway body, offering improved access to the upper range of the fretboard. A change to a thinner SlimTaper™ neck profile and lower rhythm pickup positioning in 1960 brought improved neck stability and made it easier to play than ever. Now, Epiphone is proud to introduce the Les Paul Special Double Cut Figured. It retains all the features that make the Les Paul Special eminently playable and elevates its visual appeal to the next level. It features a Les Paul Special double cutaway mahogany body and caps it with a beautiful AAA figured maple veneer. Additionally, the top is also bound. The mahogany neck has a fast-playing SlimTaper profile and is topped with a bound rosewood fretboard that is equipped with 22 medium jumbo frets and adorned with acrylic dot position marker inlays. The 60s Kalamazoo headstock is outfitted with Grover® Rotomatic® tuners and features the Epiphone logo inlaid in mother-of-pearl. The electronics are also different than what you’ll find on most Les Paul Specials. Instead of the usual P-90 single coil pickups, the Les Paul Special Double Cut Figured is equipped with a pair of Epiphone’s acclaimed ProBucker™ humbucking pickups, with a ProBucker 2 in the neck position and a slightly hotter ProBucker 3 in the bridge position for blistering solos. Both pickups are wired to individual volume and tone controls, along with a three-way toggle switch for excellent tonal control and versatility. The Les Paul Special Double Cut Figured comes packed in a premium gig bag to help keep it safe when traveling.Highlights
- Double cutaway mahogany body with an AAA figured maple veneer top
- Mahogany neck with 60s SlimTaper profile
- Bound rosewood fretboard with 22 medium jumbo frets and acrylic trapezoid inlays
- Probucker 2 and Probucker 3 humbucking pickups
- Grover Rotomatic tuners
- Epiphone premium gig bag included
BODY | |
| Body Style | Solid |
| Body Shape | Les Paul Special Double Cutaway |
| Body Material | Mahogany with AAA Figured Maple Veneer |
| Binding | Top Binding |
| Body Finish | Gloss |
NECK | |
| Profile | SlimTaper™ (60s) |
| Scale Length | 24.75" |
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12" (304.8 mm) |
| Neck Material | Mahogany |
| Fret Count | 22 |
| Frets | Medium Jumbo |
| Nut Material | GraphTech NuBone |
| Nut Width | 1.68" (43 mm) |
| End Of Board Width | 2.25" (57 mm) |
| Inlays | Acrylic Dot |
| Joint | Set-Neck |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | ProBucker™ 3 Humbucker |
| Neck Pickup | ProBucker™ 2 Humbucker |
| Pickup Configuration | HH |
| Controls | 2 Volume, 2 Tone |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Nickel |
| Bridge | LockTone™ Tune-O-Matic |
| Tailpiece | LockTone™ Stopbar |
| Tuning Machines | Grover® Rotomatic® |
| Truss Rod | Adjustable |
| Control Knobs | Black Top Hat with Silver Inserts |
| Switch Tip | Black |
GENERAL | |
| Color | Bourbon Burst |
| Orientation | Right-Hand |
| Gig Bag | Epiphone Premium Gig Bag |
| Strings | .010, .013, .017, .026, .036, .046 |
Epiphone
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Epiphone is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Epiphone instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of epiphone solid body — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

