Epiphone - Hummingbird Standard Cherry Sunburst #EIAHBSCSGH1
Epiphone - Hummingbird Standard Cherry Sunburst #EIAHBSCSGH1
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
The stylish and versatile Hummingbird Standard, now with a rosewood fretboard
The Hummingbird™ is one of the most instantly recognizable and remarkable acoustic guitars ever built. First released by Gibson in 1960, it was their first square shoulder acoustic dreadnought model. The stylish and versatile Hummingbird was quickly and enthusiastically embraced by numerous musicians across a wide range of genres. Now, Epiphone is proud to introduce a newly updated Hummingbird Standard as part of the Inspired by Gibson Collection, which delivers high-quality versions of classic Gibson models at accessible prices. The Hummingbird Standard is crafted using all solid tonewoods, so the tone will continue to improve as the guitar ages. The back and sides of the body are made of solid mahogany, while the top is crafted from solid spruce, for the classic tonewood recipe that has made the sound of the Hummingbird iconic. The neck is also made from one piece of solid mahogany, and is now equipped with a genuine rosewood fretboard with 20 standard frets and classy-looking mother-of-pearl split parallelogram inlays, one of the visual hallmarks of the classic Hummingbird design. The neck has a comfortable Rounded C profile and is glued to the body and attached with a tapered dovetail joint. The 60s Kalamazoo headstock is adorned with the Epiphone logo and Gibson crown inlaid in mother-of-pearl and equipped with a bone nut and high-quality Epiphone Deluxe tuners with a gold finish and Keystone buttons, ensuring solid, stable tuning. Other classic Hummingbird features include an epoxy-style tortoise Hummingbird pickguard with iconic graphics, a reverse belly rosewood bridge with a bone saddle and ivory plastic bridge pins, and a beautiful Cherry sunburst finish. The Hummingbird Standard comes with Fishman™ electronics, including an S-Core under-saddle pickup and Fishman Presys VT preamp with soundhole-mounted volume and tone controls that are fast and easy to access for the player while remaining nearly invisible to the audience. It comes packaged in an Epiphone premium gig bag to help keep it safe, and for easy grab-and-go transport to wherever your music takes you.Highlights
- Solid mahogany back and sides
- Solid spruce top
- One-piece mahogany neck with a rounded C profile
- Bound rosewood fretboard with 20 standard frets and mother of pearl split parallelogram inlays
- Epiphone Deluxe tuners
- Fishman electronics
- Epiphone premium gig bag included
BODY | |
| Body Style | Solid |
| Body Shape | Square Shoulder Dreadnought |
| Top | Solid Spruce |
| Back | Solid Mahogany |
| Side | Solid Mahogany |
| Bracing | Scalloped X-Bracing |
| Binding | Multi-ply Top, Single-ply Back |
| Body Finish | Gloss |
NECK | |
| Profile | Rounded "C" |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12" (304.8 mm) |
| Neck Material | Mahogany |
| Fret Count | 20 |
| Frets | Medium |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.68" (43 mm) |
| Inlays | Mother-Of-Pearl Split Parallelogram |
| Joint | Dovetail |
ELECTRONICS | |
| Pickup System | Fishman S-Core Under-Saddle Piezo |
| Preamp | Fishman Presys VT |
| Controls | Soundhole-Mounted Volume and Tone |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Gold |
| Bridge | Reverse Belly Rosewood |
| Saddle Material | Bone |
| Tuning Machines | Epiphone Deluxe with Keystone Buttons |
| Pickguard | Tortoise with Hummingbird Graphics |
| Truss Rod | Adjustable |
GENERAL | |
| Color | Cherry Sunburst |
| Orientation | Right-Hand |
| Gig Bag | Epiphone Premium Gig Bag |
| Strings | .012–.053 |
Epiphone
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Epiphone is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Epiphone instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of epiphone dreadnought — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

