Epiphone - Fatoumata Diawara SG - Ember Red with Malian Graphic #EIFDSGMGH1
Epiphone - Fatoumata Diawara SG - Ember Red with Malian Graphic #EIFDSGMGH1
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
A new signature model SG that is as practical as it is beautiful
Fatoumata Diawara is a GRAMMY®-nominated guitarist, singer-songwriter, and actress known for her unique blend of traditional Wassoulou music and contemporary international styles. Born in 1982 in the Ivory Coast to Malian parents, she moved to France to pursue a career in acting before transitioning to a career in music. Diawara’s debut album, “Fatou,” released in 2011, garnered critical acclaim, showcasing her talent as both a guitarist and vocalist. She has collaborated with numerous artists, including Damon Albarn, Paul McCartney, and Herbie Hancock. In addition to her musical achievements, Diawara has also appeared in several films, such as “Timbuktu” and “Sia, The Dream of the Python.” Her work continues to inspire and captivate audiences worldwide. Fatoumata Diawara’s love of her Epiphone Muse SG™ led her to collaborate with Epiphone for her first signature SG. She is the first woman of color to have her own Epiphone signature model. This recognition not only celebrates her exceptional talent and contributions to music but also inspires future generations of women and people of color to pursue their musical dreams. The Epiphone Fatoumata Diawara SG is based on the Epiphone Muse SG, with Fatoumata’s preferred custom modifications. It features a mahogany body with a signature graphic top, a glued-in, set mahogany neck with a Custom C profile that is capped with a bound rosewood fretboard with 22 medium jumbo frets and pearloid trapezoid inlays, and gold hardware, including a LockTone™ Tune-O-Matic™ bridge and LockTone Stop Bar tailpiece. The Epiphone locking tuners are also gold-plated and, in combination with the Graph Tech® nut, ensure stable and accurate tuning. The headstock displays the Epiphone logo and Gibson Crown inlaid in mother-of-pearl, while the two-ply truss rod cover features a “Fatou” signature reproduction in gold. Many of the parts are color-coordinated, including the red pickup mounting rings, neck tenon cover, Speed knobs, rear control covers, and pickup selector toggle switch tip. The Fatoumata Diawara SG is powered by a pair of Epiphone’s acclaimed Alnico Classic PRO humbucking pickups, which are wired to modern electronics, including individual volume controls for each pickup that are equipped with push/pull coil split switches and two tone controls: one regular, and the other with a push/pull phase switch that can be used to put the pickups out of phase when both are used together. With a modern electronics package, signature graphic top, and locking tuners, the Epiphone Fatoumata Diawara SG is as practical as it is beautiful. It comes packed in a hardshell case to help keep it safe and secure when traveling.Highlights
- Mahogany body
- Mahogany neck with a custom C profile
- Bound rosewood fretboard with 22 medium jumbo frets and pearloid trapezoid inlays
- Gold hardware
- Epiphone locking tuners
- Ember red neck tenon cover, speed knobs, pickup rings, rear control covers, and toggle switch tip
- Alnico Classic PRO pickups
- 2 volume and 2 tone controls with push/pull coil split and push/pull phase switching
- Hardshell case
BODY | |
| Body Style | Solid |
| Body Shape | SG |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Gloss |
NECK | |
| Profile | Custom C |
| Scale Length | 24.75" |
| Fingerboard Material | Rosewood |
| Fingerboard Radius | 12" |
| Neck Material | Mahogany |
| Fret Count | 22 |
| Frets | Medium Jumbo |
| Nut Material | Graph Tech® |
| Nut Width | 1.693" (43 mm) |
| Inlays | Pearloid Trapezoid |
| Binding | Single-ply Fingerboard |
| Joint | Set-Neck |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | Epiphone Alnico Classic PRO Humbucker |
| Neck Pickup | Epiphone Alnico Classic PRO Humbucker |
| Pickup Configuration | HH |
| Controls | 2 Volume (with Push/Pull Coil Split), 1 Tone, 1 Tone (with Push/Pull Phase Switch) |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Gold |
| Bridge | LockTone™ Tune-O-Matic™ |
| Tailpiece | LockTone Stop Bar |
| Tuning Machines | Epiphone Locking Tuners |
| Control Knobs | Red Speed Knobs |
| Switch Tip | Red |
| Truss Rod | Adjustable |
GENERAL | |
| Color | Ember Red with Malian Graphic |
| Orientation | Right-Hand |
| Case | Hardshell Case |
Epiphone
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Epiphone is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Epiphone instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of epiphone solid body — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

