Casio - CT-X3000 61 Keys Portable Keyboard
Casio - CT-X3000 61 Keys Portable Keyboard
Casio CT-X3000, a high-grade model capable of anything from creating advance musical works to street performances.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Next Generation High Quality Sound Using the High Performance LSI
AiX Sound Source delivers High Quality Tones and Rich Expressiveness
The CT-X Series comes with the AiX Sound Source, which can produce a wide range of sound qualities from powerful bass tones to clear high tones. The exceptional computing power of the high performance LSI reproduces the natural charm of acoustic instrument sounds, such as the agreeable change in tone when a piano key is struck, the sensation of a drum performance, or soaring strings. Dynamic tone changes also give its electronic sound exceptional expressiveness. The high-speed digital signal processor is also applied for each sound type, such as melody, backing drum and bass, or organ. Even the standard ensemble for a keyboard delivers distinct sound for each instrument for an expressive performance.High Output Amplifiers and High Performance Bass Reflex Speakers
As well as a 6W + 6W high output amplifier, the keyboard delivers a supremely realistic performance with powerful heavy bass, even when used alone without a PA system or external sound system, thanks to the high performance bass reflex speakers equipped with large magnets, and especially the newly designed bass reflex speaker enclosure that emphasizes low frequency.Rich Functionality Supports Your Performance
Accompaniment For the Latest Music Scenes
The extensive library of built-in accompaniment patterns covers a wide range of musical genres, including modern electronic music.Friendly Interface
Keys for each function are laid out in tile format. Easy to understand operation allows anyone to perform more intuitively.High Performance DSP and System Effects
100 preset types of DSP effect let you alter tones so they sound exactly as you imagined. Includes reverb, chorus and delay system effects. Effects can be adjusted on the fly, so you can give full expression to your music during live performances.Extensive Registration Functionality Lets You Save Your Favorite Settings
Save up to 128 detailed keyboard setups, including tones, rhythms and tempo. Load and switch between them instantly as and when needed to deliver a gripping stage performance.Record Phrases and Play Back with Phrase Pads
Record phrases so they’re ready to use at the crucial moment, and play them instantly, at the touch of a button. Easily create tracks which one person alone couldn’t perform, like band or ensemble performances, by recording overdubbed playback from the four phrase pads.Full Suite of Production Functionality for Composing Your Music
17 track MIDI recorder to record your original music
The keyboard comes with a 16 track + 1 system track MIDI recorder so you can record up to 10 original songs with around 40,000 notes each. It also supports step recording and editing of recorded data. Take advantage of multi-track recording, recording individual instrument parts on separate tracks before bringing the whole piece together.42 Channel Mixer Combines Multiple Parts At Will
The keyboard has a multi-channel mixer, ideal for mixing down. Refine expression during performances or make fine adjustments to music by controlling tone and effects channel by channel.User-Created Rhythms
You can create original accompaniment patterns with up to 8 parts. The keyboard also has a full range of editing functions, such as: an easy edit function to create your own rhythm from a built-in one; a real-time recording function for directly entering and saving rhythms; or mixer settings for controlling the balance of each track or effect levels.Ready for Expansion
Lots of Expansion Ports for Easier Performance, Songwriting and Editing The keyboard has plenty of ports to connect to computers and audio equipment. You can even play along with music on a connected audio player. There are also assignable jacks for a sustain or expression pedal.WAV Audio Data Playback
WAV audio files saved onto USB flash memory can be played on the keyboard using the USB TO DEVICE port.User Area and Data Manager Software
Recorded song data can be saved in the user area, along with tones and rhythms you have edited. Casio’s Data Manager software lets you transfer data and save it to a computer, so it can be loaded on to another CT-X model keyboard.*It may not be possible to load some data even on another CT-X keyboard due to differences between models.
Basic Information |
|
| Number of Keys | 61 |
| Touch Response | 3 sensitivity levels, off |
| Sound Source | AiX |
| Maximum Polyphony | 64 |
| Number of Tones | 800 |
| Number of Rhythms/Patterns | 235 |
| Automatic Accompaniment | Yes |
| Built-in Songs | 30 |
| Demonstration Songs | 3 |
| Songs | Part on/off (Part Select: Right hand, Left hand, Both hands) |
| Recorder | [MIDI Recorder] 17 tracks (System track + 16 multi tracks), 10 songs Approximately 40,000 notes per song Real-time recording, Track Edit, Event Edit, Punch-in / Out, Over Dubbing [Phrase Recorder] 100 phrase Approximaterly 90 min / song Real-time recording, playback (To USB flash drive, 44.1 kHz Stereo WAV format) |
| Speaker | 10cm x 2 |
| Amplifiers | 6W + 6W |
| Power Supply | 2-way [Batteries] D-size alkaline batteries x 6 Approximatery 10 hours [AC Adaptor] AD-A12150LW (DC 12V) |
| Power Consumption | 8W |
| Dimensions | 948 x 384 x 116 mm (w/o music stand) |
| Weight | 6.9 kg |
| Color | Black |
| Included Accessories | AC adaptor (AD-A12150LW), Music stand |
Key Features |
|
| Effects | Reverb (24 types) Chorus (12 types) Delay (15 types) DSP (100 types) Master EQ (10 types) |
| Layer/Split | Yes |
| Octave Shift | -3 octaves ~ 0 ~ +3 octaves |
| Transpose | -12 semitones ~ 0 ~ +12 semitones |
| Tuning Control | A4 = 415.5 Hz ~ 440.0 Hz ~ 465.9 Hz |
| Scales | Equal temperament + 16 variations, Fine Tune |
| Arpeggiator | 150 types |
| Music Presets | 310 presets |
| Registration | 128 setups (8 sets x 16 banks), Freeze Function |
| One Touch Presets | Yes |
| Auto Harmonize | 12 types |
| Mixer | 42 channels |
| Metronome | 0 to 16 beats; tempo range: 20 to 255 |
| Audio Playback | Yes (.wav) |
| LCD | LCD with backlight |
| Pitch Bend Wheel | Yes |
Others |
|
| Dial | Yes |
| Phrase Pad | 4 Pads 100 User Phrases (4 Phrases x 25 Pads) Editing Mode (Copy, Delete, Phrase Editing) |
| Others | ・Auto Power Off |
Input/Output Terminals |
|
| USB port | Type A, Type B |
| AUDIO IN | Stereo mini jack |
| PEDAL | PEDAL 1: Standard jack PEDAL 2, EXPRESSION: Standard jack |
| PHONES/OUTPUT | Stereo standard jack |
Extended Functions |
|
| MIDI | Yes (Using the USB port): GM level 1 compatible |
Casio
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Casio is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Casio instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of casio keyboards & synthesizers — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

