Casio - CT-S200 Black Portable Keyboard
Casio - CT-S200 Black Portable Keyboard
Casiotone CT-S200 61 keys portable keyboard. Carry Your Sound, Live Life in Color.
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Slim & Stylish Portable Design
*Period of continuous operation may be shorter depending on battery type and your playing style.
Interface easy to use for everyone
The CT-S200 features a simple, intuitive interface, offering an organized layout with fewer buttons by using both a full dot LCD screen and dial. It is also equipped with a home button that lets users return to the original screen at any time, making for a superior multi-function keyboard with enhanced usability.- Large range of features accessible through simple operations
- Rich collection of 400 built-in tones
- 77 built-in rhythms, with Auto Accompaniment feature
- Song Bank including 60 standard songs
- Metronome function to help with lessons
Sound no one would expect from such a compact keyboard
The use of 13 cm x 6 cm oval speakers with strengthened magnets delivers surprisingly great sound for such a compact instrument. An additional function that optimizes the equalizer in tandem with the volume provides balanced sound from the bass to the highs, even at low volumes.Dance Music Mode and Voices expand ways to enjoy playing
The CT-S200 includes a mode that lets users put together drum, bass, and synthesizer phrases to easily enjoy dance music, as well as 12 types of Dance Music Voices that sound great with dance music. Just press along with the rhythm to add accents to ordinary playing and enjoy dance music.My Setup Button
Register your favorite settings to easily recall tones and rhythms such as those learned in music class when you practice at home.Piano-Style Keys
The keys are designed in a piano-like box shape.USB to host micro B for expandability
The CT-S200 comes with a USB to host micro B jack that allows you to enjoy making music easily, together with your smart device or computer. (Commercially available cable required.)CASIO MUSIC SPACE App Connectivity Makes Practicing Fun
Display 50 in-app demo songs or downloaded MIDI files on the CASIO MUSIC SPACE piano roll or musical score screen to play your favorite songs anytime, anywhere. Play music without reading a musical score by striking keys in rhythm with the bars as they scroll down from the top of the screen. Track your score on the app’s scoring feature to make practice fun and watch your playing improve.Dedicated Case with Stylish Rolltop Design
The dedicated soft case is the ideal size for the CT-S Series and LK-S250, and the rolltop design offers better functionality and more style. Slip the backpack straps on and carry your keyboard wherever you go. Accommodates music stand and AC adapter, as well.https://www.youtube.com/watch?v=Rgq4iIOi06s&list=TLGGYAnOZdhXpsIzMDEwMjAyNA
Basic Information |
|
| Number of Keys | 61 |
| Maximum Polyphony | 48 |
| Number of Tones | 400 |
| Number of Rhythms/Patterns | 77 |
| Automatic Accompaniment | Yes |
| Built-in Songs | 60 |
| Songs | Part on/off (Part Select: Right hand, Left hand, Both hands) |
| Speaker | [13cm x 6cm (Oval)] x2 |
| Amplifiers | 2.0W + 2.0W |
| Power Supply | 2-way [Batteries] AA-size alkaline batteries x 6 Approximatery 16 hours [AC Adaptor] AD-E95100L (DC 9.5V) |
| Power Consumption | 5.5W |
| Dimensions | 930 x 256 x 73 mm (w/o music stand) |
| Weight | 3.3 kg |
| Color | Black |
| Included Accessories | Music stand |
Key Features |
|
| Effects | Reverb (10 types, off) |
| Transpose | -12 semitones ~ 0 ~ +12 semitones |
| Tuning Control | A4 = 415.5 Hz ~ 440.0 Hz ~ 465.9 Hz |
| One Touch Presets | Yes |
| Metronome | 0 to 16 beats; tempo range: 20 to 255 |
| LCD | Yes |
Others |
|
| Dance Music Mode | Yes |
| My Set Up Function | Yes |
| Volume Sync EQ | Yes |
| Others | ・Auto Power Off |
Input/Output Terminals |
|
| USB port | micro B |
| AUDIO IN | Stereo mini jack |
| PEDAL | Standard jack |
| PHONES/OUTPUT | Stereo mini jack |
Extended Functions |
|
| Connection to App | Yes (CASIO MUSIC SPACE) |
| MIDI | Yes (Using the USB port): GM level 1 compatible |
Casio
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Casio is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Casio instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of casio keyboards & synthesizers — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

