Fender - Vintera III Mid '60s Telecaster - Firemist Gold #0149270353
Fender - Vintera III Mid '60s Telecaster - Firemist Gold #0149270353
Couldn't load pickup availability
We’re celebrating the launch of our new website. Get $20 off when you spend $1,000 or more. Discount is automatically applied at checkout. Expires on May 10, 2026.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
Vintera® III Mid '60s Telecaster®
Features
- Alder or Ash Body
- Maple neck with 7.25" Radius Round-Laminated Rosewood or Maple Fingerboard and Vintage Tall Frets
- Mid '60s "C"-Shaped Neck
- Vintage-Style Mid '60s Pickups
- Vintage-Style 3-Saddle Bridge with Threaded Steel Saddles
- Vintage-Style Tuning Machines
- Era-Correct Details
ALDER OR ASH BODY
Classic Fender tonewoods known for exceptional resonance and clarity, alder delivers balanced tone with beefy mids and robust low-end, while ash provides enhanced punch and brightness with prominent grain patterns, offering versatile tonal options for diverse musical styles.MAPLE NECK WITH 7.25" RADIUS ROUND-LAMINATED ROSEWOOD OR MAPLE FINGERBOARD AND VINTAGE TALL FRETS
The 7.25” radius fingerboard provides vintage comfort and feel, while vintage-tall frets provide slightly more height than vintage for big bends and wide vibrato.MID '60S "C"-SHAPED NECK
This classic '60s shape is comfortably rounded and starts off slim at the nut, thickening moderately toward the 12th fret.VINTAGE-STYLE MID ‘60S PICKUPS
There’s really nothing like the timeless singing, snapping, screaming and sparkling sound of Fender single-coil pickups. These mid ‘60s spec pickups are full of the crystal-clear chime and raw, steely twang that made Fender instruments famous.VINTAGE-STYLE 3-SADDLE BRIDGE WITH THREADED STEEL SADDLES
Featuring a classic 3-saddle bridge with rock-solid string-through-body design and three threaded steel saddles for authentic ‘60s Tele® twang.VINTAGE-STYLE TUNING MACHINES
These tuning machines offer the look and feel of vintage machines with a finer gear ratio and enhanced tuning stability.BODY | |
| Body Style | Solid |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder or Ash |
| Body Finish | Gloss Polyester |
NECK | |
| Profile | Mid '60s "C" |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Round-Laminated Rosewood or Maple |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184 mm) |
| Neck Material | Maple |
| Fret Count | 21 |
| Frets | Vintage Tall |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| End Of Board Width | 2.235" (56.8 mm) |
| Inlays | Black Dot |
| Joint | Bolt-On |
ELECTRONICS | |
| Bridge Pickup | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Telecaster |
| Neck Pickup | Vintage-Style Mid '60s Single-Coil Telecaster |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone |
| Pickup Selector | 3-Position Blade |
| Output Jack | 1/4" |
HARDWARE | |
| Finish | Nickel/Chrome |
| Bridge | Vintage-Style 3-Saddle with Threaded Steel Saddles (String-Through-Body) |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Pickguard | Single-Ply White |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Control Knobs | Knurled Chrome Dome |
| Switch Tip | Aged White |
GENERAL | |
| Color | Firemist Gold |
| Orientation | Right-Hand |
| Gig Bag | Deluxe Gig Bag |
| Strings | .009, .011, .016, .024, .032, .042 |
| Country Of Origin | Mexico |
Fender
AUTHORIZED DEALERAvailable in store & online — Nantel Musique
Fender is one of the most recognized names in musical instruments worldwide. Known for exceptional build quality, innovative design, and reliable performance across every price range, Fender instruments are trusted by beginners and touring professionals alike.
at nantel musique, we carry a curated selection of fender solid body — each one inspected, set up, and backed by our expert team. every purchase includes our satisfaction guarantee and dedicated after-sales support.

